Can Ataklı: HDP hem kendine ateş etti hem de muhalefeti mahvetti

"HDP’nin açıklaması tarihi yanlışları barındırmasının da ötesinde son derece kışkırtıcı ve iktidarın ekmeğine yağ sürer nitelikte"

Fotoğraf: Twitter

Korkusuz yazarı Can Ataklı, 1915’te yaşananlarla ilgili “Ermeni Soykırımı utancıyla yüzleşin” açıklaması yapan HDP’ye tepki gösterdi. Ataklı, HDP'nin açıklamasıyla kendisi dışında muhalefeti de "mahvettiğini" öne sürdü.

Ataklı, bugünkü “HDP hem kendine ateş etti hem de muhalefeti mahvetti” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

Amerika Başkanı Biden’in “soykırım” açıklamasından sonra en aykırı açıklama HDP’den geldi. HDP böyle bir açıklamayı neden yaptı? Sıcağı sıcağına yapılan bu açıklamanın iktidar ya da muhalefet tüm halk tarafından tepki ile karşılanacağını bilmiyor muydu?

Bilmez olur mu? O halde neden yaptı sorusunu bir kere daha sormak gerek. HDP’nin açıklaması tarihi yanlışları barındırmasının da ötesinde son derece kışkırtıcı ve iktidarın ekmeğine yağ sürer nitelikte.

24 Nisan 1915’te, 250 Ermeni aydın ve siyasetçinin evlerinden alınarak zorla sürgüne gönderilmesi ve katledilmesi ile Ermeni soykırımının başladığının iddia edildiği bildiride, “Ermeni halkı, bin yıllardır yaşadığı ana yurdundan sürülerek, büyük oranda katledildi. Anadolu, Hristiyansızlaştırıldı. Soykırım neticesinde; mülkiyet ve kültürel varlık, kamu iradesiyle el değiştirdi. Türkiye, Ermeni Soykırımı ile 106 yıldır yüzleşmedi. Yüzleşilmeyen suç tekrarladı, yüzleşilmeyen suç, bugünlere taşındı. Büyük suç cezasız kaldı, ayrımcılık ve nefret suçları sıradanlaştı” deniliyor.

“Saray, HDP’nin bu yanlış çıkışını elbette kaçırmadı ve anında tüm muhalefeti suçlamak için bir algı kampanyası başlattı” diyen Ataklı, şu ifadeleri kullandı:

İktidar medyası, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’ni hedefe koyarak sanki öncelik buymuş gibi, “HDP’ye neden iki çift laf etmiyorsunuz” dayatmasını gündeme taşıdı. HDP, hiç gereği olmayan bir açıklama ile muhalif kesimlerde kendisine yönelik sempatiyi bir anda yerle bir ederek seçimlerdeki olası bir iş birliğini ciddi biçimde tehlikeye attı. Sonuçta kazanan yine saray iktidarı oluyor. O halde soruyu bir daha sormakta yarar var; “HDP bu açıklamayı neden yaptı?” Yoksa yaklaşan seçimlerde saflar mı belirleniyor?

 

Korkusuz, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU