Erkan Baş'ın 23 Nisan konuşması Meclis’te tansiyonu yükseltti

TİP Genel Bakanı Erkan Baş’ın TBMM 23 Nisan Özel Oturumunda yaptığı konuşmaya özellikle AK Parti sıralarından tepki geldi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda 23 Nisan Özel Oturumu’nda konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

AK Parti’li vekillerin sık sık müdahale ettiği Erkan Baş’ın konuşması, süreyi aşınca 2 kez uzatan Mustafa Şentop tarafından son kez uzatıldı ancak konuşma devam ederken mikrofonu yeniden kapatıldı. Baş, konuşmasını mikrofon kapalı şekilde tamamladı.

Meclis’in açılışının 101. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına ilişkin üç noktaya dikkat çeken TİP Genel Başkanı, “Bir; Meclis Saray’ın noter makamına çevrilmek istenmektedir. İki; Egemenlik maalesef halkın değil tek adamındır. Ve üç bu çocuklar bayram kutlayamıyor” dedi.

“Egemenlik konuşacaksak çocuklara bakacağız. Çocuklar mutsuzsa egemenlik tehlike altındadır” diyen TİP Başkanı Erkan Baş, “Mesela, 12 Eylül darbesi böyledir. Amerika’nın çocukları başarmıştır, bizim çocuklarımızın hayatına mal olmuştur. Onların açtığı yoldan yürüyenler, çocuklarımızın geleceğini çalıp memlekete bir saray rejimini reva gördüler” dedi.

Baş, ülkenin geldiğini söylediği durumu şu örneklerle anlattı:

“Adile teyzenin kuzucukları vardı, şimdi “tosuncuklar” var. Flüt çalmayı öğrenen çocuklarımız vardı, şimdi, maşallah at çalan at hırsızları var. Sermet Erkin’in şapkadan çıkarttığı tavşanla eğlenen çocuklar vardı, şimdi, el çabukluğuyla milyarlarca doları hiç edenler var. Demir parayla leblebi tozu için sıraya giren çocuklar vardı, şimdi milyonlarca liralık arabalarda pudra şekeri bulunduranlar var. Düzen böyle olunca da eğitimde, sağlıkta, özgürlükte, umutsuz gençlik oranında maalesef dünya sıralamasında dibe vuruyoruz ve bunlar sizin eseriniz”

“Böyle bir ülkede egemenlik halkın olabilir mi?”

“Yüzlerce çocuğun annesi gözleri önünde öldürülürken İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmaya çalıştınız. Sizin çocuklarınız askere bile gitmedi ama yoksul çocuklarının tabutu başında propaganda yaptınız” diyen Erkan Baş, “Kendi evlatlarınıza gemicikler, villalar, yatlar, son model arabalar aldınız, makam mevki açtınız, oğluna bir pantolon alamadığı için canına kıyanları görmediniz; şimdi çıkmış, çocuk bayramı kutluyorsunuz. İktidara soruyorum: Hangi yüzle?” dedi.

Erkan Baş, “Ceylan Önkol, Rabia Naz, Uğur Kaymaz, Berkin Elvan, Veysel Atılgan, Oğuz Arda Sel, Burak Oğraş’ın anne babalarının çığlığını duyuyor musunuz? Artık, hiçbir bayramı kutlayamayacak çocukların hesabını verdiniz mi?” diye sordu.

Erkan Baş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir de bir ilk daha yaşattınız, bakanın biri kendi şirketi para kazansın diye kendi bakanlığına kazık attı. Sağlık Bakanı özel hastane patronu, Millî Eğitim Bakanı özel okul patronu, Turizm Bakanı otel zinciri patronu, İçişleri Bakanının her suçluyla fotoğrafı çıkıyor, Dışişleri Bakanı yurtdışına kaçan dolandırıcıyı makamında ağırlıyor, böyle bir ülkede egemenlik halkın olabilir mi? Burada iktidar vekillerine sesleniyorum: Hani, eskiden 23 Nisanlarda çocukları koltuklara oturturlardı; sizin varlığınız, iradeniz 23 Nisan’da temsilen koltuğa oturan çocuk kadar oldu mu?”

“Siz Vahdettin gibi kaçamayacaksınız bile”

“Siz gideceksiniz ve o çocuklar gelecek ama hangi çocuklar” diyen TİP lideri Baş, “Parti üyesi olduğu için değil; özel derslerle büyüdü, parasını bastırıp tez yazdırdı, sus deyince sustu, imzala deyince imzaladı, emredince göreve geçti, bırak deyince affını istedi, el kaldırdı el indirdi hiç değil. Zeki, çalışkan, azimli, hak ederek gelecek bu çocuklar ve o gün siz yargıda yaptıklarınızın bedelini ödeyeceksiniz” dedi.

Konuşmasında, “Devran dönecek, parmağınızda oynattığınız adaletsiz yargı dönemi bitecek. Adliye koridorları lebalep hırsızlarla, avantacılarla, rüşvetçilerle, arsız müteahhitlerle dolacak” diyenb Erkan Baş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün, bu halkı açlığa, sefalete mahkûm eden kim varsa; işçilere, gençlere, kadınlara kim el kaldırdıysa; evlatlarımızın canına kim kıydıysa hepsi hesap verecek. Kimse, yanına kâr kalacağını sanmasın. Hani, o, Vahdettin’e “soysuz” denmesinden rahatsız olanlar var ya onlara söylüyorum: O kaçtı, siz onun gibi kaçamayacaksınız bile”

Baş’ın bu sözleri AK Parti sıralarından tepkiye neden oldu.

“Herkes anlayacak, bu ülke satılık değildir”

Egemenlik yeniden halkın olacağını ve  yolsuzlukla, hırsızlıkla, sömürerek, rüşvetle elde edilmiş tüm servet ve halkın çalınan çıkarlarının geri alınarak halka verileceğini söyleyen Baş,  “Yağmalanan derelerimiz, ormanlarımız, topraklarımız, yok pahasına özelleştirilen millî idarelerimiz geri alınacak. “Kanal İstanbul geçecek” diye uyanıklık edip dönüm dönüm arazi kapatanlar, size sesleniyorum: Hepsi iptal edilecek ve halktan çalınan halka geri dönecek. Herkes anlayacak, bu ülke satılık değildir” dedi.

 “Bizim davamız zalimden hesap sorma davasıdır”

Türkiye İşçi Partisi’nin biat edenlerin karşısında gerçeği söylemekte, haklının yanında durmakta inat edenlerin, doğayı, hayatı, kadını, işçiyi, emekçiyi, kültürü, sanatı, üretimi ve çocukların oyun hakkını savunanların partisi olduğunu belirten Erkan Baş, “Sonuna kadar haklıyız çünkü bizim davamız cebini doldurma davası değil, insanca yaşam kavgası, zalimden hesap sorma davasıdır” dedi.

Konuşmasının sonunda “Bu ülke, bu Meclis kolay kurulmadı. Tarihimizde ihanete karşı mücadele var, inat var, irade var” diyen TİP Genel Başkanı, sözlerini “Bizim bu ülke çocukları için bir hayalimiz var. Ücretsiz ve eşit eğitim alacak, güzel toprakta, ormanı talan edilmemiş, kimsenin aç yatmadığı, annelerin babaların yoksullukla boğuşmadığı, tertemiz derelerde oynayacaklar. Yeşil alanlarda uçurtma uçuracak, çocuk gülüşleri sokakları, ülkeyi yeniden kuracak. Sonuçta at hırsızlarıyla, kaçakçılar birbirine girer, saraylar yıkılır, saltanatlar çöker. Kardeşler, bu ülkenin güzel çocukları; umut edin, inat edin, mücadele edin. Güneşli güzel günler inat edenlerin eseri olacak” diyerek tamamladı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU