Kılıçdaroğlu ve eski CHP’lilere terör soruşturması

Soruşturmanın, toplantıya katılarak konuşma yapan eski PYD eş Genel Başkanı Salih Müslim nedeniyle açıldığı kaydedildi

Fotoğraf: AFP

Kolombiya’da 2017 yılında yapılan Sosyalist Enternasyonal toplantısı nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sanatçı Levent Üzümcü, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile bazı eski CHP milletvekilleri hakkında “terör soruşturması” yapıldığı ortaya çıktı.

Soruşturma dosyasına göre, Kolombiya’daki toplantıya bazı CHP ve HDP milletvekillerinin yanı sıra eski PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim de katılarak bir konuşma yaptı.

S.Ç isimli vatandaş, 31 Aralık 2019 tarihinde Müslim, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bazı CHP ve HDP milletvekilleri, sanatçı Levent Üzümcü’nün de aralarında bulunduğu bazı katılımcılar hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre; şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, Terörle Mücadele Şubesi (TEM), Kılıçdaroğlu, 24. Dönem CHP Milletvekilleri Hurşit Güneş, Osman Faruk Loğoğlu, Osman Koruürk, Umut Oran, DİSK genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Sanatçı Levent Üzümcü, Yazar İhsan Eliaçık, 26. Dönem CHP Milletvkili Gülsün Bilgehan, 24. Dönem HDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Uluslararası Af Örgütü temsilcisi Murat Çekiç ile bazı CHP’li danışmanlar ve eski PYD eş Genel Başkanı Salih Müslim hakkında araştırma yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kayıt yok

Kılıçdaroğlu için “UYAP ve Arşivi Araştırması Yapılmamıştır” denilen tutanakta, Müslim dışında diğer kişilerin “UYAP ve EKİP tetkikinde herhangi bir kaydının bulunmadığı” belirtildi. Müslim’in ise “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma” suçunun da aralarında bulunduğu çok sayıda suç nedeniyle arandığı belirtildi.

İki TEM görevlisi polis memurunun imzasını taşıyan 23 Ocak 2020 tarihli araştırma tutanağında “Ayrıca Sosyalist Enternasyonal isimli yapılanma ile ilgili internet üzerinden yapılan araştırmada 3 Haziran 1981 tarihinde kurulan Maritime Hause Old Town Clapham Londra/Birleşik Krallık adresinde merkezi olan, sol vb fikirleri benimseyen siyasi partilerin katıldığı ülkelerarası organizasyon olup, bu organizasyona ülkemizden CHP ve HDP’nin üye olduğu tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Dilekçe Parlamenterler Bürosu'na gönderildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 21 Şubat 2020 tarihli kararında “ihbarda ismi geçen Kemal Kılıçdaroğlu halen milletvekili olduğundan bu kişi açısından ihbar edenin dilekçesi, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'nün 24 Ocak 2020 tarihli yazısı ve ekleri gereğinin takdiri için” Parlamenterler Bürosuna gönderildiği belirtildi. Savcılık, ihbar listesinde yer alan Salih Müslim ile diğer kişiler arasında bir irtibat bulunmaması nedeniyle evrakın ayrılmasına karar verdi. Savcılık, daha sonra Müslim hakkındaki dosyayı 6-7-8 Ekim olaylarına ilişkin Kobani dosyasına dahil ederek, hakkında dava açtı. İhbar listesinde yer alan diğer kişilerin de başka bir dosyaya kaydedildiği ifade edildi.

Müslim Türkiye'ye gelmişti

Salih Müslim, 2013 ve 2014 yıllarında Türkiye'ye gelerek devlet yetkilileriyle görüşmüştü.

Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi ise 17.09.2014 tarihinde Müslim'i PYD, YPJ ve YPG’yi ‘terör örgütü’ olarak kabul etmişti.

Müslim 2018 yılında ise Terör Arananlar Listesi'ne eklenerek gri kategoride yer almıştı.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) eski eş başkanı Salih Müslim’i 2014 yılında Ankara’da kabul eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu ve dönemin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

 

 

 

 

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU