104 emekli amiralin bildirisine ilişkin soruşturmada Ergun Mengi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergun Mengi'yi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti

Fotoğraf: AA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 104 emekli amiralin bildirisine ilişkin soruşturmasında Ergun Mengi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Emekli amirallerin bildirisine ilişkin soruşturmada savcılık, serbest bıraktığı 13 isim için sulh ceza hakimliğinden adli kontrol talep etti.

Adli kontrol talepleri ise 4 kişi için "hastalık nedeniyle il sınırlarına çıkmama şartı" adli kontrol uygulanması istendi.  9 emekli amiral içinse "ev hapsine alınması" olarak belirtildi.

Mengi'nin tutuklama talebinin gerekçesi

Oda TV'de yer alan habere göre Mengi hakkında tutuklama talebinin gerekçesinde "bildirinin organize edildiği WhatsApp grubunda metin üzerinde düzenleme yaptığı ve bildiriyi hazırladığı" iddiası yer aldı.

Ne olmuştu?

Emekli amiraller TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö açıklaması ve ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine kamuoyunda başlayan tartışmalarla ilgili bir bildiri yayımlamıştı.

Bildiride "Türkiye'nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz" denilmiş, Tuğamiral Mehmet Sarı'nın bir tarikat evinde sarıklı ve cübbeli haldeki görüntülerine ilişkin olarak "TSK ve Deniz Kuvvetlerini Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyoruz" ifadesi yer almıştı.

Bildiri, AK Parti'liler başta olmak üzere iktidar kanadının tepkisi çekmiş ve "darbe çağrışımı" olarak nitelenmişti.

Muhalefetten ise bildirinin darbe çağrışımı içermediği şeklinde açıklamalar yapılmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU