Akif Beki: Devlet nara atar mı!

“Darbe paranoyası kaşıyayım derken sadece darbe tehdidi sulandırılmıyor, devlet ciddiyeti de...”

Fotoğraf: YouTube / Medyascope

Karar gazetesi yazarı Akif Beki, 104 emekli amiralin Montrö Sözleşmesi ve “cübbeli-sarıklı general” hakkında görüşlerini içeren bildirinin ardından devlet kurumlarının “Biz buradayız, hodri meydan” şeklindeki açıklamalarını eleştirdi. Beki’ye göre bu tarz söylemler hem darbe tehdidini hem de devlet ciddiyetini “sulandırıyor.”

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Beki, bugünkü köşe yazısının “Devlet nara atar mı!” başlıklı kısmında şu görüşlerini dile getirdi:

Olmayan darbe çığırtkanlığını varmış gibi gösterme tatbikatlarının vazgeçilmezi, yoklama almak.  İçtimada yok yazılmama sırasına giren tüm kişi, resmi kurum ve sivil kuruluşlar, “Biz buradayız, hodri meydan” diye basıyor narayı.  Amaç, büyüterek topluma önemsetmek,  sahicilik kazandırmak...  Savunma ve İçişleri bakanlıklarından polis ve jandarma teşkilatlarıyla ilçe tarım-orman müdürlüklerine kadar hepsi gürleyerek mevcut bildirdi. 

Yargıtay ve Danıştay başkanlıkları da Boğaziçi Rektörlüğüyle bu kadroya dahil oldu. Anayasal hukuk düzenimiz buna ne buyuruyor, umursamadılar. Zaten duruma göre Anayasa emirlerini takmama hakkı getirilmişti. AİHM ve AYM kararları beğenilmeyince bağlayıcı olmayabiliyordu.  Cumhurbaşkanlığı ve AK Parti sözcüleri de beylik raconlar kesti. Benzetmek gibi olmasın, ‘adeta’ omzu düşük külhanbeylerini ‘andıran’ raconları çağrıştırdı. Yeri göğü inlettiklerini söylemeye ne hacet! 

Yangın tatbikatlarına döndü, bu kaçıncı alarm. Sahte çıkarsa, millet gerçeğinde inanıp nasıl koşacak?   Darbe paranoyası kaşıyayım derken sadece darbe tehdidi sulandırılmıyor, devlet ciddiyeti de...  “Millet koş, bize yine darbe yapıyorlar, bu kış yine darbe geliyor, tehlike geçmedi, yardım ederseniz bu kez yeneriz, ha gayret son bir oy” subliminal anonsuyla başvurulan millet ya sonunda derse ki:  “Arkadaş, yaygara basıp nara atın diye mi size oy ve yetki verdik, ikide bir bize rahatsızlık vereceğinize gereğini yapın, yapamıyorsanız da bırakın, 104 emekli amiralin güya örtük bir iması için nedir kopardığınız bu gürültü!...” 

 

Karar, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU