Karamollaoğlu: AYM'nin kapatılması, Türkiye'nin bir zulüm devleti haline gelmesidir

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması çağrısı için “Adalet diye bir derdi yok” dedi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, anayasanın korunmasının AYM’nin görevi olduğunu, kararlarının bütün kurumları ve herkesi bağladığını belirterek, AYM’nin kapatılmasını istemenin, Türkiye’nin bir zulüm devleti hâline gelmesini istemek anlamına geleceğini ifade etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 Karamollaoğlu, TV5 ve Kanal 42’de ortak olarak yayınlanan “Reaksiyon” programında, gündeme dair soruları cevapladı.

Bahçeli’nin "Anayasa Mahkemesi de kapatılsın" sözü

Temel Karamollaoğlu, yargı bağımsızlığına dair bir soru üzerine, adaletin birinci görevinin, gücü ellerinde bulunduranların zulmünü önlemek olduğunu belirterek, “Çünkü elinde yetki bulunanlar, zulmetme imkânına sahiptir” dedi.

Anayasayı korumanın Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) görevi olduğunu belirten Karamollaoğlu, aksine bir anayasa hükmü getirilmediği müddetçe AYM’nin verdiği kararların yargı organlarını da cumhurbaşkanını da Meclis’i de bağladığını vurguladı. Karamollaoğlu, ancak AYM bir karar verdiğinde cumhurbaşkanının ‘Ben o karar uymam’ diyebildiğine, ‘Karara uymam’ diyen bir hâkimi taltif edebildiğine işaret etti.

Temel Karamollaoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesinin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır” sözünü de değerlendirdi.

Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Cumhur İttifakı’nın bir başka (ortağı) da diyor ki, ‘Yaa bu Anayasa Mahkemesi de amma ileri gitti, kapatın bunu gitsin!’ Böyle bir memlekette adaletten söz edilebilir mi? Bu talepler, ‘Türkiye bir zulüm devleti hâline gelsin’ diyor. ‘Ben bir şey söylüyorsam doğrudur’. Öyle diyor. ‘Anayasa Mahkemesi de nereden çıkmış? Kimmiş bunlar?’ Adalet diye bir derdi olmayan insandan adalet beklenir mi? Adalet diye bir derdi yok. ‘Ben dedim, mahkemeler bana uyacak’. ‘Ben mahkemelere uyacağım’ demiyor. O zaman o memlekette huzur olmaz”

“Cumhurbaşkanı, siyaseten bağlı olduğu için tepki gösteremiyor”

Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AYM’nin kapatılmasının olumsuz sonuçlara yol açabileceğini ifade ettiğinin hatırlatılması üzerine de şu değerlendirmede bulundu:

“Ben, en azından Sayın Cumhurbaşkanının, müttefiki olan bir partinin genel başkanını, reddetmek istemiyor, ‘Bu ne demek ya? Ne demek Anayasa Mahkemesini kapatmak?’ demesi lâzım. Diyemiyor. Bağlı çünkü siyaseten. Siyaseten bağlı olduğu için bu kelimeleri benim gibi diyemez. O zaman da bu memlekette adalet yok demektir. ‘Anayasa Mahkemesi kapatılsın’. Cidden havsalam almıyor benim. Bir partinin genel başkanı, nasıl olacak, çıkacak diyecek ki ‘Anayasa Mahkemesi haddi aştı. Benim sözüme uymuyor. Dinlemiyor beni. Kapatın gitsin!’ Ben, adaletin Türkiye’de maalesef tecelli edemediğini, hâkimlerin serbest karar veremediğini, serbest, âdil karar verenlerin ceza gördüğünü, hâkimlikten yerine göre uzaklaştırıldığını… Vazife yapamaz. Her hâkim, eli titriyor, hükümetin istemediği bir kararı verirken. Orada adalet olur mu? Bunun daha ötesine gitmez. Bunun detayına inip başka bir şey bulmak mümkün değil. Türkiye’de yargı, üzerine düşen vazifeyi yerine getiremiyor. Hükümet de bu konuda hiçbir adım atmıyor. Bakan seviyesindeki insanlar suç işledikleri zaman kim bunlara mâni olacak? Nasıl mâni olacağız? Yok bunun yolu. Onun için burada bitmiş iş. Herkes bunu bilsin”

 

Independent Türkçe, TV5

DAHA FAZLA HABER OKU