Ayasofya Camii İmamı Boynukalın: Herkes işini yapsın

Boynukalın son paylaşımında erkek ve kadın için, iyilik ve mutluluğun Kuran’da bildirilen esaslara uymakla mümkün olduğunu ifade etti

Fotoğraf: AA

Ayasofya Camii Baş İmamı ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Mehmet Boynukalın, erkek ve kadın için, iyilik ve mutluluğun Kuran’da bildirilen esaslara uymakla mümkün olduğunu savunarak, “Bir araştırmacı ve akademisyen olarak otuz yıldır İslam'ı incelemem beni bu sonuca götürdü. İşim bunu insanlara anlatmak. Herkes işini yapsın” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Boynukalın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, "Cinayet cinayettir; cinsiyet değiştirmez. Cinayet erkek, kadın, çocuk, büyük kimin başına gelirse gelsin ilkemiz: ‘Sizin için kısasta hayat vardır’ ilahi düsturudur. Sürekli ‘kadın cinayetleri’ vurgusu, kadını erkeğe düşman etmeye çalışan bir sloganik medya propagandasıdır" ifadelerini kullanmış bu ifadeleri AK Parti’li Özlem Zengin’e sorulmuştu.

Zengin, Boynukalın'ın görüşlerine katılmadığını hatta bu tür açıklamaların siyasetçilerin işini zorlaştırdığını ifade etmişti.

Zengin'in cevabının sosyal medyada tartışılması üzerine Boynukalın yeni paylaşımlarda bulunmuştu.

Sosyal medya hesabında açıklama yapan Boynukalın, "Aile toplumun, milletin, devletin en küçük birimidir. Kur'an-ı Kerim bu birimin yönetim hakkını erkeğe vermiştir (Nisa Suresi 34). Dine, akla ve yaratılışa-fıtrata, insanın doğasına uygun olan da budur" demişti.

“İşim bunu anlatmak”

Boynukalın son paylaşımında, “Erkek için de kadın için de iyilik ve mutluluk ancak Allah’ın Kur'an'da bildirdiği inanç, ahlak ve hukuk esaslarına uymakla mümkündür. Bir araştırmacı ve akademisyen olarak otuz yıldır İslam'ı incelemem beni bu sonuca götürdü. İşim bunu insanlara anlatmak. Herkes işini yapsın” dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU