Aydınlık: Uygurlar "Sincan’da yoksulluğu ve terörü bitirdik" diyor

Aydınlık gazetesi bugünkü birinci sayfasında “Uygurlar konuşuyor: Yoksulluğu ve terörü bitirdik” başlığını kullandı

Küpür: Aydınlık

Vatan Partisi’nin yayın organı Aydınlık gazetesi, dünyada eleştirilere sebep olan Çin’in Uygur politikaları hakkında dikkati çekici bir sürmanşet kullandı. Aydınlık’a göre Uygurlar, “Çin’in politikaları sayesinde Sincan’da terör ve yoksulluğun bittiğini” söylüyor.

Aydınlık gazetesinde Özgür Altınbaş imzasıyla çıkan haberde Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi’ne bağlı Dış İlişkiler Bakanlığı ve Sincan Özerk Bölgesi Yönetimi'nin, “Çin Komünist Partisi’nin Sinciang Tecrübeleri” konulu uluslararası konferans düzenlediği aktarıldı.

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haberde özetle şu ifadelere yer verildi:

Katılımcılar arasında çok sayıda Uygur da bulundu. Parti üyesinden, girişimciye, işçiden öğrenciye kadar konuşma yapan birçok Uygur, Sinciang’daki gelişimi kendi yaşadıkları örnekler üzerinden anlattı. Yoksullukla mücadele programı kapsamında, yoksulluk sınırında yaşayan insanların hastane ve eğitim masraflarının devlet tarafından karşılandığını söyleyen Uygur katılımcılar, eskisine göre Sinciang bölgesinde yoksullukla mücadelenin büyük ölçüde başarıya ulaştığını söyledi. 

Sinciang Uygur Özerk Bölgesi Parti Komite Sekreter Yardımcısı ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Şöhret Zekir ve Sinciang Uygur Özerk Bölgesi Parti Daimi Komitesi üyesi ve Sinciang Uygur Özerk Bölgesi Başkan Yardımcısı Erkin Tuniyaz farklı ülkelerin parti temsilcilerinden gelen sorulara cevap verdi. Uygur kökenli ÇKP yöneticileri, yoksullukla mücadele programı kapsamında, Sinciang bölgesinde yoksulluğun bitirildiğini ve güvenli bir yaşam alanı sağlandığını söylediler. İnsanların daha mutlu bir yaşam sürmesi için güvenliğin ve istihdamın sağlandığını söyleyen üst düzey Uygur yöneticiler, Sinciang’ın bu mücadelede büyük bir başarı yakaladığını kaydetti.

Sadece yoksulluk ile mücadele değil, teröre karşı mücadele de konferansın başlıklarından birisiydi. Sinciang Bölge Sekreteri Chen Quanguo yaptığı konuşmada teröre karşı mücadelede kazanılan başarıları paylaştı. Özellikle 2009 yılından beri yaşanan terör olaylarına karşı Çin devletinin mücadelesini anlatan Chen Quanguo, yüzlerce sivilin Doğu Türkistan İslami Hareketi (DTİH) tarafından öldürüldüğünü açıkladı. DTİH’ye karşı mücadelede başarı yakaladıklarını açıklayan Quanguo, son 4 yıl içerisinde bölgede hiçbir terör faaliyetinin gerçekleşnediğini belirtti. Aynı zamanda radikalleşme fikirleri taşıyan vatandaşların, verilen eğitimler sonrası istihdam edildiklerini de açıkladı. Ayrıca, Quanguo yoksullukla mücadelede bölgede son yıllarda 3.6 milyon kişinin yoksulluktan kurtarıldığı kaydetti.

Çin'in Sincan Özerk Bölgesi'nde Müslüman Uygur Türkler ve diğer etnik azınlıklar gözaltı kamplarında tutuluyor. Bu kamplarda kadınların sistematik bir şekilde tecavüze, cinsel tacize ve işkenceye maruz kaldığını gösteren iddialar basında yer alıyor. Çin hükümeti bu kamplarda kadınları zorla kısırlaştırmak ve bu kişileri zorla çalıştırmakla da suçlanıyor. Çinli yetkililer ise kamplara ilişkin iddiaları reddederek, bunların "yeniden eğitim" ve meslek edindirme amaçlı olduğunu söylüyor. ABD ve Kanada Çin’in Uygurlara yönelik muamelesini “soykırım” olarak tanımlarken Türkiye’deki hükümetin konu hakkındaki sessizliği özellikle muhalefetin eleştirisine sebebiyet veriyor. Türkiye'de bulunan Uygurların yaşananları protesto etmesine dahi izin verilmiyor. 

 

Aydınlık, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU