Aleksey Navalni hakkındaki hapis cezası onandı

Geçen ay Almanya'dan Rusya'ya dönen Navalni, şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılmıştı

Rus muhalif Aleksey Navalni, Moskova'daki Babushkinsky Bölge Mahkemesi'nde görülen davada hakkındaki kararın açıklanmasıı elleri cebinde bekledi / Fotoğraf: AA

Rusya'nın başkenti Moskova'daki Babushkinsky Bölge Mahkemesi, Kremlin muhalifi Aleksey Navalni hakkında 2 Şubat'ta verilen hapis cezasını onadı. Ancak temyiz mahkemesi, Navalni'nin ev hapsinde geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak hapis cezasını 2 yıl 8 aya düşürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kararı duruşma salonundaki cam kafeste dinleyen Navalni, hakkında verilen hükme alaycı bir şekilde tepki göstererek "Cezamı 1,5 ay düşürdüler. Harika!" dedi.

Navalni, sinir gazıyla zehirlenmesinin ardından tedavi gördüğü Almanya'dan geçen ay Rusya'ya dönmüştü. Navalni, Rusya'ya dönüşünde, hakkındaki yolsuzluk iddiasıyla 2014 yılında verilen tecilli hapis şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Ardından da hakkındaki tecil kararı iptal edilerek hapis cezasına çarptırılmıştı. Navalni, siyasi olarak nitelediği bu kararı temyize taşımıştı.

aleksey.jpg
Hakkındaki kararı cam kafeste dinleyen Navalni, objektiflere zafer işareti yaptı / Fotoğraf: AA

 

Navalni ve destekçileri, 44 yaşındaki Rus muhalif hakkında açılan davaları, Kremlin'in kendi yaptığı yolsuzlukları gizleme ve iktidar karşıtlarını susturma çabalarının parçası olarak görüyor.

Navalni, kendisine yönelik sinir gazı saldırısından da Kremlin'i sorumlu tutuyor. Moskova ise bu iddiayı reddediyor.

protesto.jpg
Navalni yanlılarının protestolarında çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı / Fotoğraf: İHA

 

Çok sayıda taraftarı gözaltına alınmıştı

Geçtiğimiz ay Moskova ve Rusya’nın doğu kentlerindeki Vladivostok, Habarovsk, Krasnoyarsk, Altay, Çita, Bernaul gibi kentlerin meydanlarında bir araya gelen ve Navalni’nin tutuklanmasını hukuksuz bulan destekçileri,  "Putin istifa" sloganları atmıştı. Protesto gösterilerinde polis çok sayıda Navalni yanlısını gözaltına almıştı.

 

Independent Türkçe, DW Türkçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU