ABD Suriye’yi boşaltıp Irak’ta çoğalacak mı?

ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den asker çekme kararını açıklamasının ardından Irak’tan dikkat çekici bir haber geldi. Habere göre ABD Irak’ta iki yeni üs kurma kararı aldı

Anadolu Ajansı’nın da geçtiği haberin kaynağı Irak'ın Enbar Vilayeti İl Meclis Üyesi Ferhan Duleymi.  Duleymi, ABD'nin Irak'ın batısında, Suriye sınırına yakın stratejik bölgede iki yeni askeri üs inşa edeceğini söyledi.

Duleymi’ye göre üslerin biri Kaim ilçesine bağlı Er-Rumana kasabasının kuzeyinde, diğeri de Rutba ilçesinin doğusunda kurulacak. Her iki üs de Suriye sınırına yaklaşık 100 kilometre mesafede. Duleymi, ABD askerlerinin Irak güçlerine sınır güvenliğinin sağlanması konusunda destek vereceğini söyledi.

 

ABD Erbil’deki Harir Askeri Hava Üssü’nü genişletiyor

Sadece iki yeni üs değil. ABD, IKBY’nin başkenti Erbil’deki vilayetinde daha önce Baas Rejimi'ni yıkmak ve sonra da IŞİD operasyonları için kullandığı "Harir Askeri Hava Üssü"nü genişletiyor.

Hava üssünün yer aldığı Harir ve Basırma bölgelerinde yaşayanların aktardığına göre, IŞİD ile mücadele gerekçesiyle 2015'ten bu yana burayı kullanan ABD, üssü genişletme planı çerçevesinde yüzlerce dönüm arazinin etrafına tel örgü çektirdi.

 

 

Irak Başbakanı: Amerika topraklarımız kullanacak

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi 24 Aralık 2018’de "Washington yönetiminden Suriye'den çekilecek güçlerinin Erbil'deki askeri üsse yerleşmesi" yönünde bir talep gelmediğini belirterek, çekilme sırasında Irak topraklarının kullanılacağını söylemişti.

Abdulmehdi devamında, “Çekilme kararının Irak ile doğrudan ilgisi var. Kürdistan Bölgesi’ndeki dostlarla bu konuda temasımız oldu. Irak, Suriye'de sahada bulunan güçlerin yanı sıra tüm komşu, bölge ve uluslararası ülkelerle iyi ilişkiler içerisindedir. Suriye'deki güvenliğin bozulması halinde bunun Irak'a yönelik olası zararlarının engellenmesi için tüm taraflarla görüşüyoruz. IŞİD, Suriye topraklarını terk edip Irak'a yönelebilir” ifadelerini kullanmıştı.
 

DAHA FAZLA HABER OKU