Mısır'da "deneme evliliği" önerisine El-Ezher'den "haramdır" fetvası

Yapılan açıklamada, evliliğin bir süre ile kısıtlanamayacağına vurgu yapılarak, söz konusu evlilik yönteminin "haram" olduğu belirtildi

Fotoğraf: Pexel

Mısır’da son birkaç haftadır tartışılan “deneme evliliği” konusuyla ilgili El-Ezher kurumu bir açıklama yayımladı.

AA'nın haberine göre, El-Ezher Fetva Merkezi tarafından tartışmaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, evliliğin bir süre ile kısıtlanamayacağına vurgu yapılarak, söz konusu evlilik yönteminin "haram" olduğu kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Evlilik ağır bir sözleşmedir, oyun ve eğlence değildir. Sözde deneme evliliğinde iki eşin 5 yıl veya daha az bir süre ayrılmaması şartı, batıl ve kabul edilemez bir durumdur. Belirli bir sürenin sona ermesiyle evlilik sözleşmesinin feshini şart koşmak sözleşmeyi geçersiz kılar ve 'haram' hale getirir.

Ne olmuştu?

Mısırlı avukat Ahmed Mehran, Ekim 2020’de Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “ülkedeki boşanma oranlarını azaltmak hedefiyle eşlerin birkaç yıl ayrılmamak şartı ile evlenmeleri ve bu sürede aralıklarla bir araya gelmeleri ve aynı evde yaşamamalarını” içeren bir öneride bulunmuştu.

Mısır Kamu Seferberlik ve İstatistik Merkezi Haziran 2019'da yaptığı açıklamada, ülkedeki boşanma oranının 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 6,7 arttığını kaydetmişti.

 

Independent Türkçe, AA


 

DAHA FAZLA HABER OKU