Habertürk yazarı: Saadet Partisi çok zor durumda

"Parti tabanın yarısı CHP ile yan yana gözükmekten rahatsız. Bu nedenle son seçimlerde epey tepki gösterdiler. Bir diğer yarısı AK Parti’nin icraatlarından şikayetçi"

Fotoğraf: AA

Habertürk yazarı Kemal Öztürk, Saadet Partisi’nin mevcut siyasi düzlemde “çok zor durumda” olduğunu öne sürdü.

Öztürk, bugünkün köşe yazısında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Saadet Partisi’nin önemli isimlerinden birisi olan Oğuzhan Asiltürk’e yaptığı ziyareti kaleme aldı.

Öztürk, görüşme hakkında şunları yazdı:

Erdoğan daha önce Erbakan ve Demirel’in denediği ve başarılı sonuçlar aldığı “Milliyetçi Cephe” benzeri bir milliyetçi-muhafazakar blok kurma projesi peşinde anlaşılan.

CHP ve HDP dışında kalan, sağdaki tüm küçük, büyük partilerle görüşerek Cumhur İttifakı’nı tamamen sağa yaslayıp, seçimlere öyle girmek istiyor.

Bu sadece kendi ittifakı açısından avantajlı değil unutmayalım. Karşı ittifakı dar bir yelpazeye ve alana mahkum ederek, siyaseti siyah ve beyaz rengin hakim olduğu bir zemine oturtmak istiyor Erdoğan anlaşılan.

Millet İttifakı içinde yer alan muhafazakar Saadet Partisi ve milliyetçi İyi Parti siyah ve beyaz ayrımı yapılmasına engel şu anda. O nedenle Meral Hanım’a davet üstüne davet yapıp, Oğuzhan Bey aracılığı ile Saadeti yanına almak istiyor.

CHP’yi yalnızlaştırmak, HDP ile baş başa bırakmak, hatta yeni kurulan Gelecek ve Deva partilerini de bu ittifaka girmeye zorlayarak tabanına yabancılaştırmak, Erdoğan’ın politik hamlelerinin ana stratejisi şu anda kanımca.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Saadet Partisi’nin zor durumda olduğunu savunan Öztürk, şu görüşlerini dile getirdi:

Erdoğan’ın siyasi tabloda net olarak görmek istediği siyah ve beyaz ayrımı bu sene içinde iyice belirginleşecek.

Doğrusu Saadet Partisi çok zor durumda.

Parti tabanın yarısı CHP ile yan yana gözükmekten rahatsız. Bu nedenle son seçimlerde epey tepki gösterdiler. Bir diğer yarısı AK Parti’nin icraatlarından şikayetçi.

Temel Bey tüm eleştirilerinden sonra Erdoğan ile nasıl ittifak yapacağını düşünüyor.

Sanırım kırılma noktasına doğru gidebilir Saadet. Ya Temel Bey ya Oğuzhan Bey partiden uzaklaşabilir.

Tahmin etmek zor. Yakın zamanda göreceğiz sonucu.

 

Habertürk, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU