Akif Beki'den İmamoğlu yazısı: Ali Cengiz'de yok böyle oyun

Karar gazetesi yazarı Akif Beki, Ekrem İmamoğlu'nun fuar kararı nedeniyle "ketenpereye" getirildiği görüşünde

Fotoğraf: AA

Ekrem İmamoğlu 17 Nisan'da mazbatasını aldıktan sonra aldığı kararlardan biri çok tartışıldı. Önce her yıl yapılan Dini Yayınlar Fuarı'nın bu yıl Sultanahmet'te kurulmayacağı açıklandı. İmamoğlu kararın eski yönetim tarafından alındığını söyledi. 

Daha sonra fuarın Çamlıca Camii'ne taşındığı bilgisi verildi. İmamoğlu'nun mazbatasının iptalinin ardından İBB Başkan Vekili olarak İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın görevlendirilmesinin ardından fuarın yeniden Sultanahmet'te kurulması kararı alındı.

Karar gazetesinden Akif Beki bugünkü yazısında bu süreci ele aldı. Olayı "Ali Cengiz oyunu" olarak nitelediği yazısında "Zaten 2010'dan bu yana fuar Sultanahmet'te değildi" ifadesini kullanan Beki, İmamoğlu'nun "ketenpereye" getirildiğini görüşünü savundu.

Akif Beki'nin "İmamoğlu'na Dini Yayınlar çalımı" başlıklı yazısının bir bölümü şu şekilde:

"Önce mahsustan tantanası koparıldı. '37 yıldır kesintisiz aynı yerde kurulmuş Dini Yayınlar Fuarı’na Sultanahmet’i yasaklayan başkan'a çıkardılar İmamoğlu’nun adını. 

Ardından da, mübarek ramazanı bu ayıptan ve yasaktan kurtarmak, İBB’nin de kurtarıcılığına atanan İstanbul Valisi’ne nasip edildi. 

Ali Cengiz’de yok böyle oyun... 

‘İmamoğlu da zokayı yutmasaydı kardeşim, siyaset yapıyor tekkeye göz kulak olmuyor, gözünü dört açıp uyanık davransaydı’ diyebilirsiniz. Haklısınız da... 

Fakat kırk yıl düşünse kimin aklına gelirdi, hem de İslam, kitap alet edilerek böyle bir çalım yiyeceği...  

Anadolu Ajansı sürprizi patlattı; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın ilk icraatı, Dini Yayınlar Fuarı’nın aynı yerde açılması için talimat vermek olmuş. 

Hikayenin devamını tahmin edersiniz... 

Fuar, 37 yıldır kesintisiz Sultanahmet’te yapılıyormuş. Ama Ekrem İmamoğlu, bismillah daha koltuğuna oturmadan yasaklamış. Ramazanla, dinle ve diyanetle ne alıp veremediği varsa... 

‘Gelir gelmez din düşmanlığına başladılar’ diye altyapısı, planlı algı kurnazlıklarıyla hazırlanmıştı zaten.  

Geriye, ‘Allah razı olsun, YSK yanlışı düzeltti de yasaktan dönüldü, bu da İmamoğlu’na kanıp oy verenlere ders olsun’ dedirtmek kalmıştı işte... 

Haberdeki şu cümleye dikkat yalnız:  

'Fuarın, 37 yıldır yapıldığı yerde tekrar yapılmasına yönelik kararın kendilerine bildirildiğini vurgulayan Vakıf Fuarcılık Genel Müdürü Yasin Uğraş, ‘derhal çalışmalarımıza devam etmemiz lazım. Çünkü biz başvuralı çok uzun zaman oldu. Sultanahmet Camisi'nin avlusunda tadilat var. Onun için aynı noktada olmaz. Ancak geçen yıl açtığımız ya da Sultanahmet Meydanı'nda gösterilecek yere kurulacak çadırda fuarımızı başlatırız’ diye konuştu'. 

Demek ki çok önceden yapılan başvuru sonuçlandırılmayıp İmamoğlu için bekletilmiş, bu bir mi! 

'Olması gereken oldu. 37 yıldır Sultanahmet Camisi avlusunda yapılan Dini Yayınlar Fuarı, bu ramazan ayında da yine aynı yerinde İstanbullularla buluşacak' diyen AK Parti İBB Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu da yanlış biliyormuş. Ya da bilerek yanıltılıyor. İmkansızlıktan o cami avlusunda zaten yapılamıyormuş fuar, kim bilir kaç yıldır. Bu da etti mi size iki! 

Dahası, 2010’dan beri Sultanahmet’te kurulduğu da yoktu. Daha AK Parti zamanında Beyazıt Meydanı’na taşınmıştı. Diyanet Vakfı’na bağlı Vakıf Fuarcılık’ın internet sayfasına girin; fuar adresi olarak Ankara’da Kocatepe Camisi ile İstanbul’da Beyazıt Meydanı diye yazıldığını görürsünüz. Sultanahmet Camii, epey eskide kalmıştı yani.  

Ha, asıl yeri Beyazıt Meydanı’yken geçen yıl Ayasofya önünde bir kerelik derme çatma bir dini yayınlar çadırı kurulmuş. İlk ve son denemeydi, çünkü ne ziyaretçiler ne yayıncılardan bu istisnai örneği beğenen duyuldu. İktidar medyasının arşivlerinde duruyor hala memnuniyetsizlik haberleri. 

Neresinden tutsanız yalan dökülüyor. Dindar Müslümanlar skandal bir manipülasyonla nasıl aldatıldıklarına, İmamoğlu da ne fena ketenpereye getirildiğine yansın."

Beki'nin yazısının tamamına şu linkten ulaşılabilir. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU