Selvi: Yüzde 1 oy alan partileri ittifaka mecbur bırakmayacak bir formül üzerinde duruluyor

"Yüzde 1’lik partilerle ilgili öneri AK Parti ve MHP’nin yaptığı çalışmada yer almıyor, onun zemini farklı"

Fotoğraf: AA

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, seçim barajıyla ilgili bazı değişikliklerin gündemde olduğunu yazdı ve “Yüzde 1 oy alan partileri ittifaka mecbur bırakmayacak bir formül üzerinde duruluyor” dedi.

Selvi, bugünkü köşe yazısında seçim barajıyla ilgili şunları yazdı:

Yüzde 1 gibi küçük oranlarda oy alan partileri ittifaka mecbur bırakmayacak bir formül üzerinde duruluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli ile de paylaşılan öneriye göre ittifaka girmeyen partiler yüzde 1 ve üzerinde aldıkları oy oranına göre Meclis’te temsil imkânına kavuşacak. Geçmişte Türkiye milletvekilliği getirilmiş ancak bu Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmişti. O nedenle Türkiye milletvekilliği engeline takılmayan bir model üzerinde duruluyor.

Bir uyarıda bulunayım. Yüzde 1’lik partilerle ilgili öneri AK Parti ve MHP’nin yaptığı çalışmada yer almıyor. Onun zemini farklı.

Daraltılmış bölge sistemi üzerine de bir çalışma yapıldığını ifade eden Selvi, şöyle yazdı:

Etnik ya da bölgesel partilere imkân sağlayacağı gerekçesiyle dar bölge seçim sistemi tercih edilmiyor. Ancak daraltılmış bölge seçim sistemi üzerindeki çalışmalar ise sürüyor. Çok sayıda milletvekili çıkardığı için İstanbul 3, Ankara ve İzmir ise 2 seçim bölgesine bölünürken, büyükşehirlerin nüfuslarının artması nedeniyle İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere nüfusu büyük illerde seçim çevresinin sayısının arttırılması üzerinde duruluyor. Nispi temsilin devam etmesi de güçlü seçenekler arasında yer alıyor.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU