Yemen’deki saldırıda ölü sayısı 22’ye yükseldi, Husiler saldırıyı üstlenmedi

Yemen yeni hükümetinin kabine üyelerinin Suudi Arabistan'dan ülkeye ulaştığı sırada Aden Havalimanı'nın terminalinde meydana gelen patlamalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 22'ye yükseldi

Yemen İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, havalimanında meydana gelen patlamalarda, siviller, havalimanı çalışanları ve kabine üyelerini teslim için bulunan görevlilerin de yer aldığı 22 kişinin yaşamını yitirdiği, en az 50'sinin yaralandığı aktarıldı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 Açıklamada, patlamalarda hükümetin ve hükümet üyelerinin tamamının sağlığının yerinde olduğu kaydedildi. 

Bakanlık açıklamasında, "Husi milislerinin bu sabah Uluslararası Aden Havalimanı'nı hedef aldığı hain eylemi, hükümeti görevini yerine getirmekten alıkoymayacak" ifadesine yer verildi. 

Suudi Arabistan'ın El-İhbariyye televizyonu haberinde, bir muhabirinin olayda yaralandığını kaydetti. Haberde muhabirin sağlık durumuna ilişkin detaylı bilgi verilmedi. 

İkinci bir patlama

Yerel medyadaki haberlere göre saldırıdan saatler sonra, başbakan ve Suudi Arabistan'ın büyükelçisinin güvenli bir yer olarak nakledildiği Aden'in Maasheq cumhurbaşkanlığı sarayı yakınlarında ikinci bir patlama meydana geldi.

Husiler: Saldırıyla ilgimiz yok

Yeni Yemen hükümetinin kabine üyelerinin bugün ülkeye ulaşmasıyla eş zamanlı şekilde Aden Havalimanı'nın terminalinde 3 patlama meydana geldi.

Birleşik Arap Emirlikleri destekli Güney Geçiş Konseyi (GGK) Başkanlık üyesi Salim el-Avlaki, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Aden Havalimanı'nın füze ile hedef alındığını savundu.  

İran destekli Husilerin Siyasi Büro Üyesi Muhammed el-Buhayti ise saldırıyla ilgileri olduğuna ilişkin açıklamaları yalanladı. 

Buhayti, söz konusu saldırının paralı askerler (hükümet birlikleri ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Güney Geçiş Konseyi (GGK) güçleri) arasında devam eden çatışmaların ardından görülen bir hesaplaşma olduğunu savundu. 

Saldırıya Türkiye’den kınama

Türkiye, Aden Havalimanı’nda Yemen hükümet üyelerini hedef alan saldırıyı kınadı.

Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Geçtiğimiz hafta görevine başlayan Başbakan Muin Abdulmelik başkanlığındaki yeni Yemen hükümeti üyelerini taşıyan uçağın Aden Havalimanı'na inişinden sonra gerçekleştirilen menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca ABD, BAE, Birleşik Krallık, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) da saldırıyı kınadı.

 Yeni Yemen hükümeti

Yemen Cumhurbaşkanlığının 18 Aralık'ta yayımladığı kararda, kurulduğu duyurulan Başbakan Muin Abdulmelik başkanlığında 24 bakandan oluşan ve bakanlıkların kuzey ile güney illeri arasında eşit sayıda paylaştırıldığı yeni hükümet cumartesi günü Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ta, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin huzurunda yemin etmişti.

Cumhurbaşkanı Hadi ile pek çok hükümet yetkilisi, ülkeyi, koalisyon güçlerinin Husilere karşı operasyon başlattığı 2015 yılından bu yana Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'dan yönetiyor.

Cumhurbaşkanlığı kararında yeni hükümetin, GGK ve meşru hükümet arasında 5 Kasım 2019'da imzalanan Riyad Anlaşması çerçevesinde oluşturulduğu ifade edilmişti.

Yayımlanan bakanlık listesinde de güney illeri için ayrılan 12 bakanlıktan 5'inin GGK'ye verildiği görülmüştü.

 

Independent Türkçe, AA, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU