Birleşik Krallık ile AB, Brexit ticaret anlaşmasına vardı

Downing Street, anlaşmayı, “Paramızı, sınırlarımızı, yasalarımızı, ticaretimizi ve balıkçılık yaptığımız suları tekrar kontrol altına aldık” diye duyurdu

Fotoğraf: Reuters

Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ile Brexit anlaşmasını sağladı.

Downing Street’ten yapılan açıklamada, "Anlaşma sağlandı. Paramızı, sınırlarımızı, yasalarımızı, ticaretimizi ve balıkçılık yaptığımız suları tekrar kontrol altına aldık" denildi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise Brüksel'de müzakerelere ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Müzakerelerin çok zorlu geçtiğini ve anlaşma için ciddi mücadele ettiklerini belirten Von der Leyen, "Sonunda bir anlaşma sağladık. Uzun ve dönemeçli bir yoldu ama iyi bir uzlaşı sağladık. Bu, adil ve dengeli bir anlaşma. İki taraf için de doğru ve sorumlu olan olan buydu" diye konuştu.

Von der Leyen, anlaşmanın iki tarafın çıkarına olduğuna dikkati çekerek, "Sonunda Brexit'i geride bırakıp yolumuza devam edebileceğiz" ifadesini kullandı.

AB ile Birleşik Krallık, daha önce belirlenen son süre dolmasına rağmen karşılıklı olarak heyetlerine müzakereleri sürdürme talimatı vermişti.

Anlaşmanın bu aşamadan onaylanması gerekiyor.

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'ta, Haziran 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.

AB'den resmen 31 Ocak'ta ayrılan Birleşik Krallık, Birlik ile başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütüyordu.

İki taraf arasındaki müzakerelerde "adil rekabetin sağlanması", "ticari anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği" ve "balıkçılık" gibi sorunlu konular en zor balıklar olarak öne çıkmıştı.

Anlaşmaya varılamaması halinde iki taraf arasındaki ticari ilişkiler, 31 Aralık sonrasında Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına göre yapılacaktı.

Bu tarihe kadar olan geçiş süreci boyunca İngiltere, AB kurallarına bağlı kalmayı sürdürüyordu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU