Ulucanlar Cezaevi’nin restore edilen çeşmesinden zula çıktı, bıçaklar-şişler bulundu

14 yıl önce kapatılarak müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi’nin restore edilen çeşmesinden zula çıktı. Zulada çok sayıda kesici ve delici alet çıktı

Fotoğraf: AA

Ankara’da müze olarak kullanılan Ulucanlar Cezaevi’nin önündeki 135 yıllık Hapishane Çeşmesi’nde restorasyon çalışması başlatıldı.

Altındağ Belediyesi tarafından restorasyona alınan çeşme üzerinde çalışan ekipler bir dönem cezaevinde kalan mahkumlara ait olduğu düşünülen kesici aletler zulası ortaya çıkarttı.

Çeşmedeki zuladan kesici aletler ve oksitlenmiş şişler çıktı.

 

New folder (9)_ulucanlar2.jpg
Fotoğraf: AA

 

Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı,ilginç olayı şu sözlerle anlattı:

Altındağ’da 135 yıllık Hapishane Çeşmesi ile yaklaşık 250 yıllık Öksüzce Çeşmesi’ni restore etmeye başladık. Ulucanlar Cezaevi Müzemizin hemen yanındaki Hapishane Çeşmesi’nin restorasyonu sırasında bazı kesici aletler bulundu. Çeşmeden böyle bir şey çıkması bizi oldukça şaşırttı. Uzun yıllardır orada olduğu çok net. Çeşmeden çıkan kesici aletleri Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde bu tür aletlerin sergilendiği alana koyacağız.

Ulucanlar cezaevi ayrıca 1925’ten 2006’ya kadar Türk demokrasi tarihine ve pek çok önemli döneme şahitlik etti. Bülent Ecevit’ten Osman Bölükbaşı’na, Nazım Hikmet’ten Necip Fazıl’a, Yusuf Aslan’dan Muhsin Yazıcıoğlu’na kadar pek çok ismin yolu buradan geçti. Aralarında İskilipli Atıf Hoca, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Mehmet Pehlivanoğlu’nun da bulunduğu 19 kişi de bu cezaevinde idam edildi. 1 Temmuz 2006’da kapatılan cezaevi daha sonra restore edilerek müzeye dönüştürüldü. Cezaevindeki o dönemin koşullarına göre düzenlenen müzenin içerisinde mahkum olan ünlü isimlerin kişisel eşyaları da yer alıyor.

 

AA, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU