Sosyal medyayı hareketlendiren söylenti: "Trump gitmeden Assange'ı affedecek"

Pek çok kişi, Trump'ın yakında Beyaz Saray'dan ayrılmak zorunda kalacak bir başkan olarak af kararı vermekle kaybedecek hiçbir şeyi olmadığını belirtti

Julian Assange'ın ABD'ye iade edilmemesi için kampanyalar yürütülüyor (Reuters)

ABD Başkanı Donald Trump'ın 20 Ocak'ta görevi bırakmadan önce WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ı affedeceği iddiaları sosyal medyada ilgi odağı oldu.

Şu an Birleşik Krallık'taki Belmarsh Cezaevi'nde tutulan ve ABD'nin Irak ve Afganistan'daki savaş suçlarına dair gizli yazışmaları ifşa etmesi nedeniyle iade edilmesi beklenen Assange'ın taraftarları, Trump'ın seçimi kaybettiğinin anlaşılmasından bu yana af beklentilerini gündeme taşıyordu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Assange'ın partneri ve iki çocuğunun annesi Stella Moris kasım ayında yaptığı paylaşımda, oğullarının fotoğrafını ekleyerek "Bunlar Julian'ın oğulları Max ve Gabriel. Babalarına ihtiyaçları var. Ailemizin yeniden bir bütün olmaya ihtiyacı var. Yalvarırım, lütfen onu Noel için eve getirin" demişti.

NSA ifşacısı Edward Snowden dahil Assange'ın bazı arkadaşları da af çıkmasını umduklarını söylemişti.

Russia Today'in (RT) haberine göre bu çağrıların üzerinden çok geçmeden Trump destekçisi papaz Mark Burns pazartesi günü Twitter hesabında yaptığı paylaşımda "Başkan Trump, Julian Assange'ı affedecek" dedi.

Assange hayranları bu haberin doğru olmasını dilediklerine dair paylaşımlar yaparken resmi kaynaklarca henüz doğrulanmamış söylenti sosyal medyada hızla yayıldı.

Burns'ün paylaşımı Assange destekçilerini umutlandırsa da Amerikalı papaz daha sonra bu iddiasını geri çekerek haberin "yanlış bir kaynağa" dayandığını savundu.

Washington yönetimi Assange'ı toplamda 175 yıl hapis gerektiren suçlarla ilgili hakim karşısına çıkarmak için ABD'ye getirtmek isterken, Twitter'da pek çok kişiyse Trump'ın yakında Beyaz Saray'dan ayrılmak zorunda kalacak bir başkan olarak af kararı vermekle kaybedecek hiçbir şeyi olmadığını belirtti.


Independent Türkçe, Russia Today

DAHA FAZLA HABER OKU