ÇYDD'den Bülent Ersoy'un kürk bağışına ret

ÇYDD açıklamasında, Prof. Dr. Türkan Saylan'ın "Hayvanlar ve Çocuklar" kitabı hatırlattı

Fotoğraf: Twitter

Bülent Ersoy, geçtiğimiz çarşamba günü Nişantaşı'nda bir mağazada, üzerinde tilki kafası bulunan ve her biri 40 bin TL değerinde olan iki kürk satın aldı.

Ersoy, sosyal medyada aldığı tepkilerden sonra kürklerini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne vereceğini açıkladı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden konuya ilişikin yapılan açıklamada "Bu bağışın kabul edilmesi söz konusu değildir" ifadeleri kullanıldı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklama şöyle:

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında çağdaş eğitim yoluyla çağdaş toplumlar seviyesine ulaşmayı hedefleyen öncü ve örnek bir sivil toplum örgütüdür. ÇYDD, tüzüğü gereği doğa, çevre ve canlı haklarına saygılı olmayı ilke edinmiştir, efsane Genel Başkanımız Prof. Dr. Türkan SAYLAN'ın “Hayvanlar ve Çocuklar” adlı kitabı ile can dostları olan köpeği ve kedilerine duyduğu sevgi derneğimizin hayvan haklarına verdiği önemin önemli sembollerindendir. Bu nedenlerle, basına yansıdığı üzere, derneğimize hayvanların yaşam hakları ihlal edilerek ekonomik değere dönüştürülmesiyle elde edilen ayni ürünler ve bunların bedelleri üzerinden yapılacak bir bağışı tüzük çalışma ilkelerimiz ve kurumsal değerlerimiz adına kabul etmemiz söz konusu değildir. 

 

DAHA FAZLA HABER OKU