Kovid-19 ilaçları nasıl kullanılmalı?

Koronavirüs hastalarının tedavilerinde kullanılan ilaçların etkinliğinin sağlanması ve yanlış kullanımın önüne geçilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ile ilaç kullanım broşürleri gönderildi

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanlığı, 81 ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ilaçlarının doğru kullanımı hakkında broşürler gönderdi.

İlaçların yanlış kullanımının önüne geçme ve etkin kullanılması hedefleniyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Bilim Kurulu’nun tanı ve tedavi rehberinde yer alan ilaçların kullanımında en çok karşılaşılan sorun olan 'ilaç dozunun karıştırılması' konusuna broşürlerde açıklık getirildi.

Rehbere göre hem 'Ayaktan izlenecek komplike olmayan veya hafif-orta pnömonisi olan, olası ya da kesin Kovid-19 olgularında' hem de 'Yatış endikasyonu olan Kovid-19 olgularında' Hidroksiklorokin ve/veya Favipiravir kullanımı öneriliyor.

20201129_2_45601746_60176126.jpg
Kaynak: Sağlık Bakanlığı


İki ilacın da mutlaka hekim tavsiyesi ve gözetiminde kullanılması gerekiyor. Erken başlanan ve doğru dozlarda alınan ilaç tedavisinin, hastalığın ilerlemesini büyük ölçüde engellediği ve yoğun bakıma geçiş oranını düşürdüğü biliniyor. Broşürlerde ilaçların kullanım zamanı ile dozlarına açıklık getiriliyor ve kullanımın uygun olmadığı hallere dikkat çekiliyor. Buna göre, Favipiravir’in ilk gün sabah ve akşam 8’er tane, devamında ise 4 gün boyunca yine sabah ve akşam 3’er tane içilmesi gerekiyor. Gebelerde ve emziren annelerde Favipiravir kullanılmıyor.

20201129_2_45601746_60176125.jpg
Kaynak: Sağlık Bakanlığı

 

Hidroksiklorokin’in ise sabah ve akşam 1’er tane olmak üzere 5. günün sonunda toplam 10 tablet alınması öneriliyor. Bu ilaç ise kalp rahatsızlığı ya da ritim bozukluğu olanlarda kullanılmıyor. Vatandaşlar aldıkları dozu, bu broşürler üzerinden işaretleyerek takip edebiliyor. Broşürde herhangi bir yan etki görüldüğünde veya şikayetler artarsa kişinin hekime başvurması gerektiği de vurgulanıyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU