Trump, "seçim sonucunu kabullenmeye" yaklaşıyor

ABD Başkanı, yerine gelecek olan Biden’ın ekibine istihbarat brifingi verilmesini onayladı

Fotoğraf: Reuters

İsmi paylaşılmayan bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkenin yeni başkanı seçilen Joe Biden'ın ekibinin günlük istihbarat brifingleri alması için gerekli onayı verdiğini ve ilk brifingin bugün verildiğini aktardı. 

ABD basınına konuşan  yetkilinin açıklaması ülke kamuoyunda, "Trump seçim sonuçlarını kabullenmeye bir adım daha yaklaştığı" şeklinde yorumlandı. 

Trump yönetimi, 3 Kasım'da yapılan ABD Başkanlık seçimlerinden galip çıkan Joe Biden ve ekibinin geçiş sürecini geciktirmekle suçlanıyordu. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Trump, dün, ülkenin 46'ncı Başkanı seçilen Biden yönetimine geçiş için gerekli prosedürlerin başlatılması amacıyla ilgili kuruma tavsiyede bulunduğunu bildirmişti. 

Genel Hizmetler İdaresi (GSA) Başkanı Emily Murphy de Joe Biden'a geçiş sürecine başlayabileceklerine ilişkin mektup göndermişti. 

ABD'de 59'uncu Başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre 306 delege elde eden Biden kazanmış, Trump ise 232 delegede kalmıştı.

Seçimlerde hile olduğunu iddia eden Donald Trump, seçim sonuçlarını kabul etmediğini açıklamış ve hukuki yollara başvuracağını belirtmişti.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU