TTB’den Aile Hekimliği pandemi anketi: Günlük vaka sayısı 47 binin üzerinde

Türk Tabipleri Birliği, “Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020” sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. Ankete göre vaka sayıları yüzde 300 artış gösterdi

Fotoğraf: AA

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TTB Aile Hekimliği Kolu, “Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020” sonuçlarını bugün çevrimiçi bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı.

TTB’nin Youtube ve Periscope kanallarından canlı yayımlanan basın toplantısına TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB Merkez Konseyi üyeleri Dr. Kazım Doğan Eroğulları ve Dr. Alican Bahadır, TTB Aile Hekimliği Kolu Sekreteri Dr. Nuri Seha Yüksel ve TTB Aile Hekimliği Kolu Üyesi Dr. Emrah Kırımlı katıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Toplantının açılış konuşmasını yapan Dr. Nuri Seha Yüksel, TTB olarak alınması gereken önlemleri her fırsatta dillendirdiklerini ancak önlemlerin etkin biçimde alınamaması sonucu ürkütücü bir tablo ile karşı karşıya kalındığını söyledi.

Dr. Kazım Doğan Eroğulları da “Maalesef salgının kontrolü kaybettik. Suçu ve sorumluluğu vatandaşa, yükü sağlık çalışanına yıkan, ikinci basamakta, yani tedavi edici hekimlikle karşılanan bir pandemi ile mücadele anlayışı başarılı olamayacaktı ve olamadı da” diye konuştu.

Türkiye'de ölüm oranı binde 2

TTB'nin açıkladığı raporda 14 Kasım 2020 günü, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye'ye ait kaydedilen verilere göre, Kovid-19 vakalarındaki ölüm oranlarında Türkiye bu ülkelerden çok daha iyi durumda. İngilterede 1000'de 17, Fransa ve İtalyada 1000'de 16, Almanya'da 1000'de7 olan ölüm oranı Türkiye'de 1000'de 2'de kalıyor.

Tabloya göre 14 Kasım günü Türkiye'de 47 bin 629 vaka kaydedilirken ölüm sayısı 92 oldu.

14kasim.jpg
Tablo: Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kasım 2020 Pandemi Anketi 

 

“Aile hekimi başına düşen hasta sayısı 3 kat arttı”

“Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020” sonuçlarını ise Dr. Emrah Kırımlı paylaştı.

Dr. Kırımlı vakalarda korkunç artış olduğunu belirterek, “Aile Hekimi başına, Ekim'de yüzde 6.53 pozitifli hasta düşerken, Kasım'da ise hekim başına düşen hasta sayısı üç kat artarak yüzde 19.79'a çıktı. Bu artışlar İstanbul için yüzde 31, İzmir'de yüzde 14, Ankara'da yüzde 23 oldu. Sadece İstanbul'da günde 12 bin 631 yeni vaka var” dedi.

zoom.jpg
Anketin açıklandığı toplantı online olarak yapıldı / Fotoğraf: ttb.org

 

73 ilden 1270 aile hekiminden alınan verilere göre;

  • Vaka sayısı %300 arttı.
  • Sadece aile hekimliği verilerinde Türkiye genelinde günlük vaka sayısı 47 bin 629’a, İstanbul’da günlük vaka sayısı 12 bin 631’e ulaştı.
  • Aile hekimi başına 59,59 hasta ve 19,79 Kovid-19 hastası düştü. İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep artışın en fazla olduğu kentler oldu.
  • Aile hekimlerinin %91’i vaka sayılarının arttığını, sadece %4’ü vaka sayılarının azaldığını söyledi.
  • Vaka sayılarının artmasıyla telefonla izlem oranı %76’dan %66’ya geriledi.
  • Aile sağlığı merkezlerinde COVID-19 geçiren sağlık çalışanı oranı %49’a yükseldi.
  • Hiç tükenmişlik hissetmediğini söyleyenlerin oranı sadece %2’de kalırken; arada sırada tükendiğini hissedenlerin oranı %32, tükenmiş hissedenlerin oranı %66, tamamen tükenmiş hissedenlerin oranı %18 oldu.
  • Ek ödeme alabileceğini düşünenlerin oranı %8’de kalırken, %58’i “Hayır” yanıtı verdi.

Fincancı: Rakamlarımız abartılı değil

Sunumun ardından Şebnem Korur Fincancı söz aldı. TTB’nin açıkladığı günlük 87 bin vaka görüşünün abartılı görülse de aile hekimlerinden edinilen bilgilerin de bunu doğruladığını kaydeden Fincancı, “TTB olarak sorumluluğumuz, insanların ölümlerinin engellenmesi ve hastane yoğunluklarının azaltılması için hazırladığımız tedbir paketinin uygulanması için zorlamaktır” dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU