Özdağ: Akşener HDP konusunda doğruları söylemedi

Özdağ, "Ben televizyonda HDP ile yakınlaşmadan bahsetmemiştim ancak HDP konusunda yalan söyleyen birisi varsa o ben değilim" diye konuştu

Fotoğraf: AA

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın katıldığı bir televizyon programında İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkında FETÖ'cü ithamında bulunmasıyla başlayan tartışma devam ediyor.

Cumhuriyet gazetesinden İpek Özbey'e açıklamalarda bulunan Özdağ, "İYİ Parti'den iki kişi Akşener'in talimatı ile divandan habersiz CHP, Saadet ve HDP'lilerle birlikte oturup dört ay boyunca seçimlerin ikinci tura kalması durumunda açıklanacak bir anayasa hazırlamışlar" diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in HDP ile ilişkiler konusunda doğruları söylemediğini iddia eden Özdağ açıklamasında şu ifadeleri kulalndı:

Ben televizyonda HDP ile yakınlaşmadan bahsetmemiştim ancak HDP konusunda yalan söyleyen birisi varsa o ben değilim. Bana, İYİ Parti Milletvekillerine, bütün İYİ Parti seçmenine ve Türk milletine HDP ile ilişkiler konusunda Meral Akşener doğruları söylememiştir. 2018 genel seçimlerinden önce İYİ Parti'den iki kişi Akşener'in talimatı ile divandan habersiz CHP, Saadet ve HDP'lilerle birlikte oturup dört ay boyunca seçimlerin ikinci tura kalması durumunda açıklanacak bir anayasa hazırlamışlar. Ve bundan benim ancak yerel seçimlerden sonra haberim oldu.

Taslağı kamuoyuna açıklayacak

Anayasa taslağını okuduğunda utandığını ifade eden Özdağ, taslağı kamuoyuna açıklayacağını da sözlerine ekledi.

Özdağ açıklamasının devamında şunları kaydetti:

Akşener'in genel seçimden sonra HDP'den bahsederken neden “Kürt siyasi hareketinin temsilcisi” ifadesini kullandığını o zaman anladım. Masaya oturursan, “HDP eşittir PKK” diyemezsin. Anayasa yazmak için oturursan Kürt siyasi hareketinin temsilcisi demek zorunda kalırsın. Akşener seçimlerden sonra bu açıklamayı yaparken yanındaydım ve seçimlerde uğradığı psikolojik şokun neticesinde öyle konuştuğunu düşünmüştüm. Sonradan öğrendim ki, Akşener açıklamayı yazılı metinden okumuş. Daha da kötü yani….. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Akşener partiden ayrılmam için haber yolladı"

Özdağ ayrıca, partinin 2. Olağan Kongresi'nden sonra Akşener'in, İYİ Parti'den ayrılması için kendisine kamuoyu araştırmalarını yapan bir şirketin sahibiyle haber yolladığını iddia etti. Özdağ, Akşener'in Aytun Çıray ve İsmail Koncuk ile de çalışmak istemediğini ilettiğini ifade ederek, "Düşünün bir genel başkan partinin kendisi ile birlikte iki kurucusundan birisi olan milletvekilinin partiden ayrılması için saha araştırması yaptırıyor" dedi.

Ne olmuştu?

Özdağ'ın, katıldığı bir televizyon programında İstanbul İl Başkanı Kavuncu'nun "FETÖ'cü" olduğu yönündeki iddialarının ardından Kavuncu, Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Daha sonra parti teşkilatları, Özdağ'ın beyanlarının gerçek dışı ve iftira olduğunun belirtildiği dilekçeleri genel merkeze ileterek, Özdağ'ın partiden ihraç edilmesini istemişti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Özdağ'ın ihracına yönelik dilekçeleri değerlendirerek, Özdağ'ı disiplin kuruluna sevk etmişti.

Disiplin Kurulu Özdağ'dan iddiaları ve açıklamalarıyla ilgili savunmasının alınması kararını vererek bu kararı Özdağ'a tebliğ etmişti.

Özdağ yaptığı açıklamada, konuyla ilgili çarşamba veya perşembe günü duruma göre açıklama yapacağını belirterek, "Savunmamı da cuma günü yazılı olarak vereceğim" demişti.

 

 

Independent Türkçe, Cumhuriyet

 

DAHA FAZLA HABER OKU