Deniz Kuvvetleri personeli 8 aydır gemide karantinada!

Aileler tepkilerini "Birilerine her gün test yapılırken deniz kuvvetleri personellerine neden test yapılmıyor" ifadeleriyle dile getirdi

Fotoğraf: AA

Koronavirüs salgının Türkiye'de Mart ayında görülmesiyle beraber Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çalışan personel gemilerinde karantinaya alındı. 

Yaklaşık 8 aydır evlerine gidemeyen personellerin aileleri sosyal medya üzerinden seslerini Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a duyurmaya çalışıyor.

Aileler tepkilerini "Birilerine her gün test yapılırken deniz kuvvetleri personellerine neden test yapılmıyor?" ifadeleriyle dile getirdi.

Yekililere gönderilen mesajlardan bazıları şöyle:

D.A: Deniz kuvvetleri personeli eşim korona yüzünden aylardır eve gelmiyor. Öğretmenim. Kızımla bir başıma kendimi koruyacağım diye aklım çıkıyor. Ama okullar açılıyor, aklım almıyor!

H.K: Ne zaman döneceği belli olmayan eşlerimizi bekliyoruz.

M.B: Beklemeye devam ediyoruz. Sizlerin evinize gittiğiniz eşlerinizi, çocuklarınızı gördüğünüz gibi belki olur da bir gün yanlışlıkla hatırlarsanız aileleri vardı diye eşlerimizi gönderirsiniz…

B.S: Gemideki personele de esneklik gelsin. Bir ay sonra doğum yapacağım ve eşimin yanımda olup olamayacağını bile bilmiyorum. Bu psikolojiden kurtarın bizi.

G.B: Limana yanaşılıyor ama gemiden inmek yasak! Onlarında bir ailesi var! Bunaldı hepsi! Virüs sadece gemilerde mi bulaşıyor? Diğer kuvvetler neden serbest?

Z.K: Çocuğumun gözyaşı hakkını helal etmiyorum. Yazıklar olsun!

Denizciliğin fıtratı bu

Sözcü'den Fatma Vurgun'un haberine göre; Milli Savunma Bakanlığı kaynakları ise personellerin gemiden çıkarılmadıklarını doğruladı. 

Yaptıkları açıklamada, “Tüm gemilerde dahili havalandırma olduğu için herkes aynı havayı soluyor. Bir kişinin korona olması fıkrateyndeki 300 kişinin korona olması demek. Olağanüstü bir hal yaşanıyor. Ailelerimiz çok kıymetli fakat denizciliğin fıtratı bu” ifadeleri yer aldı.
 

Türkiye'de son rakamlar

Sağlık Bakanlığı'nın dün açıkladığı rakamlara göre 2 bin 319 yeni hasta tespit edildi, 72 kişi hayatını kaybetti.

Türk Tabipleri Birliği de dün yaptığı açıklamada (TTB) 3 doktorun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle hayatını kaybettiğini belirtmişti.

Dünyada son durum

Kovid-19 nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 183 bin 78 kişi yaşamını yitirdi.  Virüse yakalanan 32 milyon 856 bin 483 kişi ise iyileşti.

 

 

Independent Türkçe, Sözcü

DAHA FAZLA HABER OKU