Elon Musk'ın SpaceX'i "Mars'ta kendi kanunlarını koyacak"

SpaceX "Mars'taki faaliyetler üzerinde Dünya merkezli hiçbir yönetimin yetki veya egemenliği bulunmadığını" öne sürüyor

Mars'taki yerleşimlerin nasıl olacağına dair bir illüstrasyon (SpaceX)

Starlink internet projesinin Kullanım Şartları'na göre, SpaceX Mars'a ilişkin uluslararası yasaları tanımayacak.

Elon Musk'ın uzay şirketinin bunlar yerine Mars'ta yerleşimin başlamasının ardından belirlenecek bir dizi "özyönetim kuralına" bağlı kalacağı bildirildi.

Her ne kadar kuruluşu için herhangi bir zaman çerçevesi henüz belirlenmemiş olsa da Musk geçen hafta Mars'ta kendi kendini idame ettirebilen bir şehir oluşturma planlarını açıkladı.

SpaceX'in gelecekte oluşturacağı herhangi bir koloni, muhtemelen yüzeydeki insan ve makinelere internet bağlantısı sağlamak için gezegenin yörüngesinde dolanan Starlink uyduları filosunu kullanacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

800'den fazla internet uydusu şimdiden Dünya'nın yörüngesine fırlatılırken on binlercesinin daha gelecek yıllarda gönderilmesi planlanıyor.

ABD ve Kanada'nın bazı bölgelerinde ağ kapasitesini ölçen beta testlerinin başarıyla sonuçlanmasının ardından bu hafta belirli bölgelerde bir Starlink uygulaması devreye sokuldu.

Kullanıcılar, uygulama içindeki kullanım şartlarında Dünya veya Ay'da sağlanan Starlink hizmetlerinin Kaliforniya Eyaleti'nin kanunlarına göre işleyeceğinin belirtildiğini kaydetti.

Ne var ki, gezegenimiz ve uydusunun ötesinde hangi yasa ve düzenlemelere uyulması gerektiği daha muğlak.

Bağlayıcı yasanın ilgili bölümünde şunlar yazıyor:

Mars üzerinde veya Starship ya da diğer kolonileşme amaçlı uzay araçlarıyla Mars'a geçiş halinde sağlanan hizmetler için, taraflar Mars'ı özgür bir gezegen olarak tanır ve Dünya merkezli hiçbir yönetimin Mars'taki faaliyetler üzerinde yetki veya egemenliği bulunmadığını kabul eder.
Buna bağlı olarak, anlaşmazlıklar o zamanki Mars yerleşiminin iyi niyetiyle belirlenmiş özyönetim kuralları çerçevesinde çözülür.

Uzay sistemleri mühendisi Erwan Beauvois, bunun kendini insanlığın Dünya ötesine genişlemesine hazırlanmaya adamış kar amacı gütmeyen Earthlight Foundation isimli kuruluşun ortaya koyduğu deklarasyonu anımsattığını söylüyor.

Derneğin İnsanlığın Evren'deki Hak ve Sorumlulukları Bildirgesi'nde uzayın "herkese, herkes için herkesçe özgür kabul edilmesi" gerektiği yazıyor.

The Independent yorum almak için SpaceX'le irtibat kurdu.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU