Uzun süre kullanılan maskelerin mikrop saçtığı tespit edildi

Doğru kullanıldığı takdirde virüsten koruyan maskelerin uzun süre kullanılması halinde tehlike saçtığı belirtiliyor. Maskelerdeki bakteri tehlikesi laboratuvarda gözler önüne serildi

Koronavirüs pandemi sürecinde maske kullanımın ne kadar önemli olduğu bütün bilim camiası tarafından kabul edildi. Bu nedenle tüm Türkiye'de meskûn mahaller hariç tüm açık alanlarda maske kullanımı zorunlu. 

Uzun süre kullanılan maskelerin temizliğinin ne durumda olabileceği Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mikrobiyoloji Laboratuvarı tarafından gösterildi.

OMÜ Mikrobiyoloji Anabilim Dalında görevli akademisyenler tarafından yapılan testte, 1 hafta kullanılan maske üzerinde bulunan bakteriler gözler önüne serildi.

Caycı.jpg
Bilim insanları maskelerin uzun süre kullanılmasını tavsiye etmediklerini söylüyor / Fotoğraf: İHA

"Maskelerin ünlerce kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz"

Çokça kullanılan maskelerin ne kadar temiz olduğuna dair bilgi veren OMÜ Mikrobiyoloji Anabilim Dalında görevli Doç. Dr. Yeliz Tanrıverdi Çaycı, "Maalesef halk arasında maskelerin 1 gün, 1 hafta ve daha uzun süre kullanıldığını duyuyoruz" dedi.  

Cerrahi maskelerin nemlendiği, öksürüldüğü ve hapşırıldığı zaman kesinlikle tekrar kullanılmaması gerektiğini hatırlatan Çaycı, "Bir haftayı bırakın aynı gün içerisinde bile hapşırılma, öksürme ve nemlendiğini hissediyorsak mutlaka maskelerimizi değiştirilmeliyiz. Aksi takdirde orada çeşitli bakteriler ve mikroorganizmalar üreyebiliyor. Bizim de yaptığımız testte görüldüğü gibi 1 haftalık maskenin üzerinde birçok bakteri üreyebiliyor ve kullananın sağlığına da zarar veriyor. Ayrıca maskenin etkinliğini de azaltmaktadır. Bu nedenle maskelerin tekrar tekrar günlerce kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz" diye konuştu.
 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)


"Kişiler eğer kalabalık bir ortama giriyorlar ise cerrahi maske takmalarını öneriyoruz" diyen Çaycı, "Maskeleri yüzlerine tam yerleştirmelerini ve orta kısmına kesinlikle elleri ile dokunmamaları gerekiyor. Çıkartırken de lastik kısımlarından tutarak çıkarmalıdır ve uygun şekilde atmalarını öneriyoruz. Tıbbi maskeler yıkanıp tekrar tekrar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bez maskeler kullanılabilir ancak kullanıldıktan sonra yüksek ısıda yıkanıp ütülenmeleri gerekmektedir. Özellikle kalabalık bir ortama girilecekse eğer bez maskeden ziyade tıbbı maske kullanılmasını öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

6d071332-5c80-4781-b521-c6a191ba7b29.jpg
Uzun süre kullanılan maskelerin mikrop barındırdığı tespit edildi / Fotoğraf: İHA

"Eller, dezenfektanın yanı sıra su ve sabunla da yıkanmalı"

Çaycı, OMÜ Mikrobiyoloji Laboratuvarları'nda yapılan el yıkamayla ilgili testte ise su ve sabunun önemine dikkati çekti. 

Ellerde bulunan bakteriler için en etkili yöntemin su ve sabun olduğunu belirten Doç. Dr. Yeliz Tanrıverdi Çaycı, sözlerini şöyle tamamladı: 

"El yıkama her zaman önemliydi, günümüzde daha önemli hale geldi. Bizim yaptığımız bir deneyde el yıkamadan önce elimizden çeşitli örnekler aldık. Daha sonra elimizi su ve sabunla yıkadık ve antiseptik solüsyonla temizledik. Deneyden sonra gördük ki su ve sabunla hem de dezenfektanla yıkadıktan sonra bakteri oranları görülebilir şekilde azalmaktadır. Gerekli durumlarda dezenfektan kullanılabilir ama özellikle ellerimizi su ve sabunla yıkamalıyız."

 

Independent Türkçe, İHA 

DAHA FAZLA HABER OKU