NATO: Dağlık Karabağ'daki çatışmanın tarafı değiliz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Azerbaycan’ın da Ermenistan’ın da 25 yıldan fazla süredir NATO'nun değerli bir ortağı olduğunu kaydetti

Fotoğraf: Reuters

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Dağlık Karabağ'daki çatışmanın tarafı olmadığını Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan'a hatırlattığını bildirdi. 

Stoltenberg ve Sarkisyan, Brüksel'deki NATO karargahında görüşmelerinden sonra basına açıklama yaptı.

Stoltenberg, Dağlık Karabağ'daki durumu görüştüklerini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanına NATO'nun bu çatışmanın parçası olmadığını hatırlattım. Azerbaycan da Ermenistan da 25 yıldan fazla süredir NATO'nun değerli ortaklarıdır" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

AA'nın aktardığına göre NATO'nun ateşkesin ihlal edilmesi nedeniyle endişeli olduğunu vurgulayan Stoltenberg, anlaşmazlıkların bitmesi, acıların dinmesi ve barışçıl bir çözümün bulunmasının önemine vurgu yaptı. Stoltenberg, taraflara itidal ve ateşkese uyulması çağrısında bulunarak gerginliğin bir an önce düşürülmesini istediklerini aktardı.

Stoltenberg, "Sivillerin hedef alınması kabul edilemez ve derhal durmalı. Herkes kalıcı bir siyasi çözüm için çalışmalı. Ermenistan ve Azerbaycan müzakerelere devam etmeli" diye konuştu.

Sarkisyan: Türkiye Azerbaycan'ı destekliyor

Sarkisyan ise "sivillerin hedef alınmasını kabul edilemez bulduğunu" söyledi.

Türkiye'nin Azerbaycan'ı desteklediğini söyleyen Sarkisyan, Türkiye'nin desteğini kesmesi halinde sorunun çözüleceğini ifade etti.

Ermenistan - Azerbaycan çatışması

Ermenistan - Azerbaycan cephe hattında 27 Eylül'de çatışmalar yeniden alevlenmişti. 

Bölgede yeniden karşılıklı çatışmalar başlarken iki taraf da birbirini sorumlu tutmuştu. 

Hem Azerbaycan hem Ermenistan cephesinden sivil ölümlerin yaşandığına dair açıklamalar gelmişti. 

Ermenistanlı yetkililer Azerbacan'a kayıplar verdiğini söylerken, Azerbaycan, işgal altındaki topraklarının bir bölümü geri aldığını duyurmuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU