Ocaktan: Suriye’yi de Osman Kavala karıştırmış olmasın

“Türkiye’de yaşanan terör olayları ve darbe girişimiyle Osman Kavala’yı irtibatlandırmak için adeta özel bir gayret sarfedilmiş”

Fotoğraf: AA

Karar yazarı Mehmet Ocaktan, iş insanı Osman Kavala hakkında son hazırlanan iddianamenin “zorlama” olduğunu ifade ederek “Suriye’yi de Osman Kavala karıştırmış olmasın” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Geçmişte AK Parti’den milletvekilliği de yapan Ocaktan, bugünkü köşe yazısında Kavala hakkında hazırlanan iddianameyi şöyle eleştirdi:

64 sayfalık iddianame somut kanıt ve delillere değil, çokça imalar, dolaylı ve olabilirliği tahayyül edilen irtibatlandırmalara dayanıyor. Mesela “Gezi olaylarını koordine ettiği” iddiasıyla açılan ancak beraatla sonuçlanan davadaki iddialar bu iddianamede de aynen tekrarlanıyor. Ve ne yazık ki hiçbir hukuk normuyla izahı mümkün olmayan bir şekilde Gezi davasındaki iddialara benzer savlar esas alınarak, Kavala’nın, “casusluk” ve “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçlamalarından ceza alması talep ediliyor.

Biraz ironik bir durum ama, 64 sayfalık iddianamenin tek hayali olmayan cümlesi “Anayasal düzeni devirmeye teşebbüs” suçlaması. İddianameyi kabul eden mahkeme, “Sanık Osman Kavala’nın anayasal düzeni cebir ve şiddet yoluyla yıkmaya teşebbüs suçundan tutukluluk hâlinin devamına...” karar verdi. Oysa Kavala bu suçlamadan geçtiğimiz Mart ayında tahliye edilmişti.

Aslında bu dava, bir insanı hapiste tutmak için bir bakıma hukuka karşı verilen mücadelenin simgesi niteliğinde... Bu açıdan gelecekte, ‘hukuk devleti’ ilkelerinin nasıl görmezden gelindiğini göstermesi için hukuk fakültelerinde mutlaka ders olarak okutulmalıdır.

Kavala hakkındaki iddianamede somut delil dışında her şey olduğunu belirten Ocaktan, şunları yazdı:

İddianamenin üçte biri Kavala’nın beraat ettiği Gezi davasından kalma iddialardan oluşuyor. Üçte biri davanın diğer sanığı Henri Barkey hakkında... Geri kalan üçte biri ise bir takım faraziyelerden ve komplo teorilerinden ibaret. Doğrusu iddianameyi okurken insan hayretler içinde kalıyor. Zira öylesine kurgusal bir iddianame ki, son altı yıldır Türkiye’de yaşanan terör olayları ve darbe girişimiyle Osman Kavala’yı irtibatlandırmak için adeta özel bir gayret sarfedilmiş. Bu mantıkla eğer istenseymiş, Suriye’de olup bitenlerle de Kavala çok rahatlıkla irtibatlandırılabilirmiş... Sahi Suriye’yi de Osman Kavala karıştırmış olmasın!..

 

Karar, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU