Davutoğlu: Yeni Ekonomi Programı'nın koyduğu hedeflerden iyi senaryoda 13 yıl, kötü senaryoda 15 yıl öncesine dönülüyor

Kahramanmaraş kongresinde konuşan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Yeni Ekonomi Programı’nda konulan hedeflerin 15 yıl öncesinin hedeflerini olduğunu söyleyerek “Yeni planın adı ‘umusamıyorum’ olsaydı” dedi

Fotoğraf: AA

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Kahramanmaraş Kongresi’nde yaptığı konuşmada gündeme dair gelişmeleri değerlendirdi. 

Dokuz ay önce kurulan partisinin “3Y ile mücadele edeceğiz: Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklar” sloganıyla yola çıktığını belirten Davutoğlu, “Şimdi sadece büyük ve yeni bir Y’niz var: Yalan, Yalan, Yalan” dedi ve şöyle devam etti:
 

Ekonomi bakanı veri açıklar, yalan. Sağlık bakanı konuşur, yalan. Milli Eğitim Bakanı konuşur, yalan. Erdoğan gider 300 fabrika açar. Hem sanal hem yalan.

Birisi enflasyon tablosuyla kavga ediyor. Sonuç herkesin canını yakan ama bir Allah’ın kulunun inanmadığı uyduruk enflasyon rakamları.

Diğeri korona salgını tablosuyla kavga ediyor. Sonuç herkesin canını yakan ama bir Allah’ın kulunun inanmadığı uyduruk Korona tablosu.

Bir diğeri memleketteki her türlü gerçek tabloyla kavga ediyor. Sonuç herkesin canını yakan, kendisinden ve damadından başka bir Allah’ın kulunun inanmadığı uçan, şahlanan, çağ atlayan, pik yapan Türkiye ekonomisi tablosu.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 29 Eylül’de açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda belirtilen hedefleri de eleştiren Davutoğlu, “Birinci senaryoya göre hedef 2007 yani 13 yıl önceki ekonomik göstergelere ulaşmak. Bu iyimser senaryo. İkinci senaryoya göre durum daha da vahim, yeni hedef 15 yıl gerisine doğru gitmek” dedi. 

“Yeni planın adı ‘umusamıyorum’ olsaydı”

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Albayrak’ın Dünya Gazetesi yazarı Hakan Güldağ’ın dolar kuru hakkındaki sorusuna “Döviz kuru benim için hiç önemli değil, kurun kontrolü bizim elimizde” şeklinde yanıt vermesini de eleştiren Davutoğlu, “Aslında yeni planın ismi ‘umursamıyorum’ olsaydı çok yerinde olurdu” dedi. 

“Bu ekonomi yönetiminin en önemli vasfı hiçbir ekonomik gerçekliği ve milletin hiçbir ekonomik derdini umursamamasıdır” yorumunu yapan Gelecek Partisi lideri, şöyle devam etti: 
 

Dış borcun 430 milyar dolar, kamu-özel işbirliği projesi garantisi borcun 154 milyar dolar, Merkez Bankası döviz açığı 45 milyar dolar ve bu ülkenin ekonomi bakanı, doları umursamıyormuş. 

Ya sen umursamayacaksın da ben mi umursayacağım, ya da senin yanlış politikaların yüzünden evine aş ekmek götüremeyen ve ayda 300 dolar –yani günde 10 dolar- asgari ücretle geçinmeye çalışan dar gelirli mi umursayacak? 


Ekonomi yönetiminin “Ben kura bakmıyorum” deme lüksü olmadığını söyleyen Ahmet Davutoğlu, “Bu yılın ilk 8 ayında 102 milyar dolar düzeyinde sanayimizin ihtiyaç duyduğu ithalatımız var. Kur artışı yüzünden 17 milyar lira fazla ödedik. Geçen yılın sonuna göre kur artışıyla 9 ayda net borcumuz 760 milyar TL artmış oldu. Özel sektörün yurt dışından sağladığı sadece kredi borcu 170 milyar dolar.  Yani kurda 9 aylık artışın yol açtığı zarar, 730 bin firmanın 2019 yılında gerçekleştirdiği vergi öncesi kârdan yaklaşık 50 milyar lira daha fazla” dedi. 

“Pandemi varsa tüm dünyada var” diyen Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti: 

Salgın yüzünden ekonomi de işler yolunda değilse tüm dünyada değil. Neden tüm dünya bu krizle baş ederken siz edemiyorsunuz?

Bu gerçeklere rağmen ekonominin durumunu nasıl “şahlanma, uçma” ambalajında millete sunacaksınız?Independent Türkçe  

DAHA FAZLA HABER OKU