Kanada Başbakanı Trudeau: Ülke koronavirüs salgınında ikinci dalgada, sonbahar ilkbahardan çok daha kötü geçebilir

Kanada Başbakanı Trudeau, ülkesinin yeni tip koronavirüs salgınında ikinci dalgada olduğunu söyledi

Justin Trudeau / Fotoğraf: AFP

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, televizyondan ulusa seslenerek şu anda koronavirüs (Kovid-19) salgınında ikinci dalgayı yaşayan Kanada'nın ilkbahardan çok daha kötü geçebilecek sonbahar sezonunun eşiğinde olduğu uyarısında bulundu. 

Kanada'da 13 Mart'ta sokağa çıkma yasakları uygulanmaya başladığında günlük vaka sayısının 47 olduğuna, 22 Eylül Salı günü itibarıyla bu rakamın binin üzerine çıktığına işaret eden Başbakan Trudeau, şunları kaydetti:

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bugünün veya yarının rakamlarını değiştiremeyiz. Onlar 2 hafta önce ne yaptığımız ya da yapmadığımızla belirlenmiş durumda. Ancak ekim ayında ve kışın olacağımız yeri değiştirebiliriz. Büyük olasılıkla Şükran Günü'nde bir araya gelemeyeceğiz. Öte yandan, Noel'de şansımızı deneyebiliriz. Birlikte ikinci dalgayı kontrol altına almaya gücümüz var.

Trudeau, halka maskelerini takmaları ve Kovid-19 pozitif çıkan biriyle yakın temas edip etmediklerini öğrenmek için hükümetin uygulamasını indirmeleri çağrısında bulunurken, salgın sırasında ekonomiyi ve Kanadalıları "ne pahasına olursa olsun" destekleyeceklerini kaydetti. 

Kanada'da koronavirüs salgını nedeniyle 9 bin 243 kişi yaşamını yitirdi. Ülkede toplam vaka sayısı 147 bin 753.

 

Independent Türkçe, Ajanslar
 

DAHA FAZLA HABER OKU