ABD'nin batısı yanıyor: Tek bir eyalette yarım milyon kişi tahliye edildi

12 eyalette süren orman yangınlarında 23 kişi öldü. Yangınlar nedeniyle Oregon eyaletinde 500 bin kişi tahliye edildi

Yangınların en çok zarar verdiği Oregon, Kaliforniya ve Washington'da bazı kasabaların tamamı küle döndü (Reuters)

ABD'nin batısında 12 eyalette devam eden orman yangıları yüzlerce evi küle çevirdi, yüz binlerce kişinin tahliye edilmesine yol açtı ve toplamda New Jersey eyaleti kadar bir alanın yanmasına neden oldu.

Süren 100'den fazla büyük yangının üç eyalette en az 23 kişinin ölümüne neden olduğu açıklandı.

ABD'li yetkililer Oregon eyaletindeyse nüfusun yüzde 10'undan fazlasının yani 500 binden fazla kişinin yangınlar nedeniyle evlerinden tahliye edilmek zorunda kaldığını duyurdu.

Sıcak ve kuru rüzgarın etkisiyle yayılan Oregon'da yayılan yangınların en az birinin kundaklamadan kaynaklandığı şüphesi de bulunuyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

USA Today'in aktardığına göre Kaliforniya'da 19, Oregon'da üç, Washington eyaletinde de bir kişi yangınlar nedeniyle hayatını kaybetti.

Kaliforniya'nın kuzey bölgesinde yer alan Butte ilçe şerifi ofisinden yapılan açıklamaya göre, yangın bölgesinde 7 cesede ulaşılırken eyalette bir gün önce hayatını kaybeden 3 kişi dahil can kaybı10'a çıktı.

Bu hafta, 3 bin 625 kilometrekareden fazla ormanlık alanın yandığı eyalette yetkililer, sıcak ve rüzgarlı hava nedeni ile yangınların hızla yayıldığı bilgisini paylaşırken, Wilsonville'deki bir ıslah evinde bulunan 1300'den fazla tutuklunun da bir başka birime tahliye edildiğini duyurdu.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yüzlerce noktada devam eden yangınlar komşu eyaletlere de sıçrarken, yangınları kontrol altına almak için Kalifornia, Oregon ve Washington'da toplam 20 bin civarında itfaiyeci mücadele ediyor.

En çok tahribatın yaşandığı Kaliforniya genelinde 15 Ağustos'tan bu yana düşen 13 binden fazla yıldırım 900'den fazla yangına neden oldu, 64 binden fazla insan tahliye edildi, 12 bin 500 kilometrekareden fazla ormanlık alan kül oldu.

Trump California'daki yangınları "büyük afet" ilan etmişti

ABD Başkanı Donald Trump, Kaliforniya'da devam eden yangınları "büyük afet" ilan ederek federal yardıma onay vermişti.

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom da Trump'ın afet ilanının, eyalette yangınlardan etkilenen kişilere kriz danışmanlığı, barınacak yer ve diğer sosyal hizmetler konusunda yardım edeceğini söylemişti.

 

Independent Türkçe, AA, USA Today, BBC

DAHA FAZLA HABER OKU