Ahmet Hakan: Bir imam hatipli olarak Erol Mütercimler konusunda ne diyorum?

"Bu aşağılık genellemenin muhatabı imam hatip değil de şöyle janjanlı bir mektep olsaydı... Nasıl tepkiler çıkardı ortaya?"

Fotoğraflar: AFP, Twitter

Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, “İmam hatip mezunları sapık, sahtekâr, ahlaksız olarak karşımıza çıkıyor” diyen Erol Mütercimler’e tepki gösterdi.

Hakan, bugünkü köşe yazısında Mütercimler’e şöyle tepki gösterdi:

Erol Mütercimler ve onun gibiler, uzaktan bakıldığında... Her türlü genellemeyi çok ayıp sayan aşırı medeni, aşırı kültürlü insanlarmış izlenimi verirler. Fakat biraz yakınlarına sokulduğunuzda... “Bu imam hatiplerin alayı sapık abi ya... Bu imam hatiplerin alayı sahtekâr abi ya...” falan diye konuşan bir hırtlık içinde debelendiklerini fark edersiniz.

Söz konusu imam hatip olunca...Genelleme yapmak, medeniyetlerinden hiçbir şey eksiltmez Erol Mütercimler’gillerin... Hiç ayıplanmazlar kendi mahalleleri tarafından. Ne ayıplanması! “Doğru dedin abim doğru dedin” diye sırtları sıvazlanır.

Kirli zihinlerinden geçirdiklerini kamu önünde dile getirmeyecek denli kurnazlıkları vardır tabii. Ama bazen bir anlık dalgınlığa kapıldıkları da olur. Ve kamu huzurunda kirli zihinlerinden geçirdiklerini ortaya döküverirler.

Sonuç? İçinde bolca mırın kırın geçen bir özürle olayı kolayca savuştururlar. Kendi mahallelerinden bir tek kişi bile çıkıp da... “Yahu Erol, bu yaptığın nedir ya? Sen güya medeni adamsın... Güya okumuşsun... Güya kültürlüsün... Böyle genellemeler yapmak sana hiç yakışıyor mu? Yuh artık yani...” demez. Onlar da böyle şeyler işitmeyeceklerine duydukları sonsuz güvenle ekranlarda ahkâm kesmeye devam ederler.

Olayın sağlamasını yapmak için tek bir soru soracağım: Bu aşağılık genellemeyi Erol Mütercimler değil de sıradan bir hacı dayı yapsaydı... Bu aşağılık genellemenin muhatabı imam hatip değil de şöyle janjanlı bir mektep olsaydı... Nasıl tepkiler çıkardı ortaya? Sözün özü şudur: Erol Mütercimler yalnız değildir. Fazlasıyla kalabalıktır.

Mütercimler sözlerine açıklık getirmişti

Mütercimler, Haber Global ekranlarında kullandığı ifadelerin ardından dün şu açıklamayı yapmıştı:

Sözde bir tarikat liderinin bir çocuğa cinsel istismarda bulunmasından sonra benzer olayların bir daha yaşanmaması için neler yapılması gerektiğini konuşuyorduk. Bu sırada imam hatiplerle ilgili toplumun bir kesiminde oluşan yanlış bir algıyı dile getirdim. Orada aslında benim söylediğim, oluşan bir algının ne kadar yanlış olduğu ve bu algının silinmediğiydi. Yani bu türlü sapıklar çıktığında toplumun bir kesiminin kafasında bir anda imam hatiplerle özdeşleştiğiydi. Masada bulunanlar bunun ne anlamda söylendiğini biliyor. Ama izleyici açısından iş böyle gitmedi. Maalesef iş imam hatiplilere hakaret şekline dönüştü. Aslında benim söylediğim bu algının, bu sapıklar yüzünden oluşan bir yanlışlık olduğu meselesidir. Yani imam hatiplilere hakaret değil, tam tersi bunlar yüzünden bir haksızlığın ortaya çıktığıdır.

"Bu okulları destekledim"

Bu akşam kendi programımızda bunu ifade edip özür dileyeceğim. Bir yanlış anlaşılma olduğu için özür dileyeceğim. Daha doğrusu benim o cümlelerim yüzünden bir büyük kitle üzüldüğü için özür dileyeceğim. Çünkü ben bir öğretmenim, bana yakışan özür dilemektir. İmam hatip mezunu olan yüzlerce öğrencim oldu. İmam hatip okulları bir Cumhuriyet projesidir. Ben bir Cumhuriyet öğretmeni olarak bu okulları hep destekledim.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU