Tofaş’tan pandemi döneminde 634 milyon lira net kâr

1968’de Koç Topluluğu tarafından kurulan ve bugün Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles'ın eşit hissedar olduğu Tofaş, yılın ilk altı ayında 7,5 milyar lira gelir, 634 milyon lira net kâr elde etti

Fotoğraf: AA

Türkiye’deki otomotiv sanayi üretiminin yüzde 16’sını karşılayan Tofaş, yılın ilk yarısına ait finansal sonuçlarını açıkladı.

Buna göre Tofaş’ın 2020'nin ilk altı aylık dönemine ait net kârı 634 milyon liraya ulaştı. 

Yılın ilk yarısında Bursa'da yer alan fabrikasında üretimini gerçekleştirdiği 84 bin 500 aracı banttan indiren Tofaş, ürettiği araçların 48 bin 200 adedini ihraç etti.

Şirketin ilk altı aylık geliri ise 7,5 milyar lira oldu.

Yıl sonunda 600-640 bin adet civarında satış beklentisi

“Fiat, yılın ilk yarısında da Türkiye'nin tercihi olmayı sürdürdü"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tofaş CEO Cengiz Eroldu, "Tofaş'ta ürettiğimiz Egea, Doblo ve Fiorino modellerimizle iç pazarda başarılı sonuçlarımızı devam ettiriyoruz. 2019'u lider kapatan Fiat, yılın ilk 6 ayında 39 bin 557 adet binek ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirdi ve tek başına yüzde 15,6 pazar payı elde etti” dedi. 

Türkiye'de temsil ettikleri Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo ve Jeep markalarının satışlarının 41 bin 115 adet ile Türkiye otomotiv pazarının yüzde 16,2'sini oluşturduğunu aktaran Eroldu, yıl sonunda pazarın 600-640 bin adet civarında kapanmasını öngördüklerini kaydetti."Pandemi döneminde 50 milyon euro yatırım yaptık"


Cengiz Eroldu, planlarını uzun vadeli yaptıklarını belirterek, "Koronavirüsün risklerinin devam etmesine ve ihracatımızın önemli bir bölümünü gerçekleştirdiğimiz Avrupa'da pazarın eski haline dönmesi zaman alacak olmasına rağmen yatırımlarımıza ve yeni ürün çalışmalarımıza ara vermedik. Yılın ilk altı ayında 50 milyon euro yatırım gerçekleştirdik. Yıl sonuna değin toplam 150 milyon euroluk yatırım planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Tofaş çalışanlarının, pandemi sürecinde üstün bir gayretle çalıştığını vurgulayan Eroldu, “Pandemi sebebiyle üretim ve ihracatta belirli yavaşlamalar yaşasak da iç pazarda başarılı sonuçlar elde ettik. Bizi önemli değişimlerin beklediği bu dönemde, dirençli olabilmek ve esneklik gösterebilmek sürdürülebilir başarı ve katma değerin anahtarları olacak” dedi. 


AA

DAHA FAZLA HABER OKU