Kış Rüzgarları: Game of Thrones'un devam dizisinde Martell-Targaryen gerilimi ön plana çıkacak

Game of Thrones’un öncesinde yaşananları konu alacak dizi yayımlanmadan önce Westeros’un keşfedilmemiş bölgelerine dair daha fazla şey öğrenmek gerekebilir

Kısa süre önce George R. R. Martin'in, Kış Rüzgarları'nın yarısını tamamladığı aktarılmıştı (HBO)

George R. R. Martin’in yazım süreci devam eden kitabı Kış Rüzgarları (Winds of Winter), Game of Thrones’un öncesini konu alacak House of Dragon’u destekleyecek detaylar verebilir. 

Game of Thrones’un finali pek çok kişiden olumsuz tepki alsa da, HBO Game of Thrones’da yaşananların 300 yıl öncesine odaklanacak House of Dragon dizisine yeşil ışık yakmıştı. George R. R. Martin’in Ateş ve Kan (Fire and Blood) kitabından uyarlanacak dizi Targaryen ailesini ele alacak ve söylentilere göre Ejderhaların Dansı’ndaki (Dance of the Dragons) bazı olaylara da yer verecek. Ejderhaların Dansı, esasen Targaryen ailesinin yönetimi sırasında Yedi Krallık’ta patlak veren iç savaşa işaret ediyor.

Ejderhaların Dansı’na, Buz ve Ateşin Şarkısı (Song of Ice and Fire) kitapları boyunca atıfta bulunulmuştu, fakat muhtemelen HBO’nun devam dizisi oradan başlamayacak. Inverse'ün haberine göre House of the Dragon’ın, Dördüncü Dorne Savaşı’nda Prens Morion Martell ile savaşan I. Jaehaerys Targaryen’in hükümdarlığından başlaması muhtemel görünüyor. 

Bununla birlikte Kış Rüzgarları, Targaryenlerin Dorne geçmişine dair etkileyici detaylar verebilir.

Ateş ve Kan’ın bölümleri, 6 Targaryen hükümdarına odaklanıyor. Kitap 150 yıllık bir tarihi ele alıyor dolayısıyla incelenecek çok fazla detay barındırıyor. House of the Dragon’ın bu bölümlerin tamamına mı yoksa bir kısmına mı odaklanacağıysa belirsizliğini koruyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ejderhaların Dansı’nda Aegon ve Rhaenyra, Demir Tahta çıkmak için birbiriyle kavgaya tutuşmadan önce Jaehaerys Westeros’a refah dönemi yaşatmıştı. Targaryen kralı savaşlara çok fazla dahil olmasa da Dorne ile bir takım didişmelere girmek zorunda kalmıştı. Nihayetinde Dorne, Targaryenlerin hiçbir zaman tam olarak fethedemediği bir krallıktı. 

Üçüncü Dorne Savaşı başladığında, kendi monarşisini ilan eden Vulture King, Westeros’un Fırtına Diyarı’na (Stormlands) akın düzenlemişti. Jaehaerys tüm savaş kamplarının yakılmasını ve Vulture King’in ölmesini emretmişti. Dorne Prensi belanın dışında kalmış fakat bu daha sonra tahta çıkacak Morion Martell’i kızdırmıştı.

Morion gücü eline geçirdikten sonra Jaehaerys’ten intikam almak istedi ve Dördüncü Dorne Savaşı’nı başlattı. Morion, Jaehaerys’i sürpriz biçimde ele geçirmeyi umuyordu ancak Targaryen ordularını ve ejderhalarını hızlıca Morion’a karşı göndermişti. Savaş bir gün sürmüş ve Dorne ağır bir yenilgi almıştı.

George R. R. Martin, Kış Rüzgarları’nın Arianne Martell’in gözünden anlatılan örnek bölümünü çoktan yayımladı. Ve gelecek kitapta hikayenin bakış açısından anlatıldığı tek Dorne soylusu o. Arianne’ye odaklanılması göz önünde bulundurulursa, Martin’in Dördüncü Dorne Savaşı’na ve onun Targaryernlerle bağına dair ipuçları vermesi olası. 

Game of Thrones’daki Dorne hikayesi hak ettiği ilgiyi görememişti ve Kış Rüzgarları bunu değiştirebilir. Eğer House of the Dragon, Ejderhaların Dansı’ndan bir takım şeyler de alacaksa, Martell-Targaryen çatışmasıyla başlaması muhtemel görünüyor. 

 

Independent Türkçe, Inverse

DAHA FAZLA HABER OKU