HDP Eş Genel Başkanı Sancar: İktidar hak arayan herkesi hain ve terörist ilan ediyor

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sancar, korku duvarı aşmak için yürüdüklerini söyledi. Sancar baroların yürüyüşü için “İşte baroların yaptığı da budur. Barolar da kendilerine dayatılan demir kafesi reddetmek için yürüyor” dedi

Mithat Sancar / Fotoğraf: HDP Basın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 

Sancar, düzenledikleri “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” ile tüm ülkeyi kucaklamak için Edirne ve Hakkari’yi başlangıç noktası olarak seçtiklerini söyledi.

Toplumun kaynaklarının savaşa ve yandaşa değil gençlere ayrılması için yürüdüklerini belirten Sancar, “Savaşa yapılan her yatırım, gençlerin geleceğine konan ipotektir" dedi

"Atılan her bomba, alınan her silah, gençlerin geleceğinde çalınmaktadır" diyen Sancar, "O nedenle savaşa karşı yürüyoruz dediğimiz de tam da gençlerin özgür ve demokratik barış içinde bir gelecekte yaşamlarını istediğimizi ortaya koymuş olduk” ifadelerini kullandı.

“İktidar hak arayan herkesi hain ve terörist ilan ediyor”

İktidarın hak arayışından korktuğunu ve itiraz eden herkesi hain ve terörist ilan ettiğini kaydeden Sancar, “Korkunun bundan acık ifadesi olabilir mi? Bir ülkenin yüzde 60-70 nasıl oluyor da terörist olarak damgalanabiliyor. Bu halktan korkunun açık itirafıdır. O nedenle sokağa çıkan, itiraz eden herkesi boğmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Biz buna rağmen yürüdük” diye konuştu.

Baro başkanlarının da kendilerine dayatılan demir kafesi reddettikleri için yürüdüğünü ifade eden Sancar, iktidarın niyetinin darbecilik olduğunu ileri sürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Yargı tasfiye etmek için kullanılıyor”

İktidarın yargıyı muhalefeti tasfiye etmek için kullandığını savunan Sancar, devamında şunları söyledi:

“Şimdi Türkiye’de yargının iki ayağı zaten gitmiş durumda. Yani hakimler ve savcılar iktidarın kontrolü altında. Yargı iktidarın muhalefeti tasfiye etmek için kullandığı bir sopaya dönüşmüş durumda. Geriye tek ayak kalmış. Savunma. Savunma bu mücadeleyi yürütürken, yargının diğer iki ayağındaki insanların da haysiyeti için mücadele ediyor. Çünkü bu kadar ezilmiş, bu kadar kontrol altına almış bir yargıda görev almak herkes için sorgulanması gereken bir haysiyet meselesidir.”

“Gelin hep birlikte karşı çıkalım”

Toplumun tüm kesimlerine karşı çıkma çağrısı yapan Sancar’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

“Biz de toplumun bu şekilde yaralanan bütün kesimlerine çağrımızı yineliyoruz. Gelin hep birlikte karşı çıkalım, gelin gerçek adalet için yürüyelim. Seslerimiz mutlaka buluşacaktır. Tek bir kişi bile kopkoyu karanlıkta haykırdığında o ses mutlaka duyulur. Biz inandıklarımız için yürüyoruz, biz değerlerimiz için yürüyoruz. Bu yürüyüşümüz de devam edecek. Herkes bulunduğu yerden itiraz etsin yeter. Bu itirazı yapabilecekleri bin çeşit yol vardır. Onurlu insanlar için itaat dışında, teslimiyet dışında çok farklı çok renkli yollar vardır. Umut inançtan gelir, umutsuzluk teslimiyeti getirir.

“Kürtler varlıklarını ve hassasiyetlerini korumak için bir araya geldiler”

Bakın Suriye’de çok sayıda Kürt partisi diyalog sonucunda önemli adımlar attılar. Niye yaptılar bunu? Çünkü varlıklarına yönelen bir tehdit var, saldırı var. Varlıklarını kimliklerini haysiyetlerini korumak için bir araya geldiler. Haksızlığa, adaletsizliğe uğrayan herkes bundan ilham almalıdır. Kürtler bir araya gelemezmiş, gelseler suç işlerlermiş gibi sözler sarf ediyorlar. Söz sarf etmekle kalmıyorlar. Bu birlik iradesine gölge düşürmek, korku salmak için bombalar yağdırıyorlar. Ama ben inanıyorum ki Kürt halkının temsilcileri varlık, hak ve kimlik mücadelesinde çok daha büyük adımlar atacaklar. Biz inandıklarımızın ve hakikatin peşindeyiz. Bizim öykümüz öyle karmaşık değil, sadedir. 

“Yol inadı ve inancı olana açıktır”

Bir Alevi deyişi vardır. Gönül kalsın ama yol kalmasın. Yol kalmasın çünkü insan yolda öğrenir kendini ve mücadeleyi. Biz kendimizi, hak ve adalet arayışında bir yolcu olarak görüyoruz. Bu yolda nice arkadaşımız büyük bedellerle hırkayı taşıdı ve şimdi bize teslim etti. Biz de yarın bu hırkayı onurla başkalarına devredeceğiz. Yol inadı ve inancı olana açıktır. inancımızdan ve inadımızdan şüphemiz yok.”

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU