DSÖ: Koronavirus salgını tehlikeli bir aşamaya girdi

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde yaptığı basın toplantısında “Dünya yeni ve tehlikeli bir evrede” dedi

Dünya Sağlık Örgütü'nden uyarı / Fotoğraf: Reuters

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirus (Kovid-19) salgınının “yeni ve tehlikeli” bir aşamaya girdiği uyarısında bulundu.

Direktör Dr. Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında "Dünya yeni ve tehlikeli bir evrede" ifadelerini kullandı. 

İnsanların evde olmaktan sıkıldığını anladığını belirten Ghebreyesus salgının hala hızlı bir şekilde yayıldığı uyarısında bulundu ve herkesi sosyal mesafe kurallarına uymaya çağırdı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dr. Ghebreyesus "Koronavirüs hala hızla yayılıyor, hala ölümcül ve birçok insan hala (virüse karşı) duyarlı" dedi.

“Virüs hala hızlı yayılıyor”

Ghebreyesus, dünün (18 Haziran), DSÖ’ya en fazla koronavirus vakası bildirilen gün olduğunu da söyledi. 

Tedros Ghebreyesus, 18 Haziran'da kendilerine bildirilen yeni vaka sayısının 150 bin olduğunu, bu vakaların yarısının Amerika kıtasında görüldüğünü belirtti.

DSÖ Başkanı, Ortadoğu ve Güney Asya ülkelerindeki vaka artışına da dikkat çekti.

"Virüs ve salgın hala hızla yayılıyor" diyen Ghebreyesus, ülkeleri, sokağa çıkma kısıtlamalarını kaldırırken acele etmemeleri yolunda uyardı.

Brezilya’da vakaların yüzde 12’si sağlık personeli

DSÖ uzmanı Mike Ryan da Brezilya'daki duruma işaret ederek salgın nedeniyle son 24 saatte bin 230 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. 

Ryan, Brezilya'daki vakaların yüzde 12'sinin sağlık personeli olduğunu kaydetti. Brezilya toplam vaka sayısında ABD'den sonra ikinci sırada yer alıyor.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU