Prof. Dr. Ersoy: Marmara’da tsunami potansiyeli var, dalgalar Eyüp'e kadar gidebilir

Marmara’da son 3 bin yıl içerisinde 25’ten fazla tsunami izi bulduklarını vurgulayan Ersoy, en sonuncusunun 1894’te yaşandığını belirtti

Fotoğraf: AA

Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, gerçekleşmesi beklenen olası İstanbul depremine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haber Global’de katıldığı programda, “İstanbul Maltepe’de yaşayanlar olası büyük bir depremde tsunamiden korkmalı mı?” sorusuna cevap veren Ersoy, Marmara kıyılarının tsunami potansiyeli taşıdığını ifade etti.

Ersoy şöyle devam etti:

Ben hem deprem uzmanıyım hem de tsunami uzmanıyım. Bu konuda uluslararası bir ekibin parçası olarak yayınlarımız da var. O bakımdan güvenilir bir bilgi verebilirim bu konuda. Hem Marmara kıyılarını kazdık hem Türkiye kıyılarını. Marmara’da son 3 bin yıl içerisinde 25’ten fazla tsunami izi bulduk. En son 1894’te yaşanmış. Dolayısıyla Marmara kıyıları tsunami potansiyeli taşıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de 50’ye yakın senaryo olduğunu ifade eden Ersoy, “Marmara’nın neresinde tsunami olursa, hangi yere, kaç dakikada ne kadar yükseklikte dalga gelir diye şeyler var. Bu bizim Marmara için gerçeğimiz” dedi.
 

Şükrü Ersoy AA.jpg
Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy / Fotoğraf: AA


'Eyüp'e bile gelebilir'

Olası bir tsunamide dalgaların yüksekliklerine ilişkin bilgi veren Ersoy şunları kaydetti:

Elbette bu tsunami okyanuslar kadar olmaz. Maksimum 3 metre ama 1 metrelik su bile öldürücüdür. Çünkü o dalgalar peş peşe gelen dalgalardır. Sahilde 100 metre, 200 metre bile girse geri çekildiğinde hem gelirken hem çekilirken çok fazla zarar verebilir. Tsunami dalgaları dar kanallara girdiğinde mevcuttan daha yükseğe çıkabilir. Marmara’daki bir tsunami Eyüp’e kadar bile gidebilir. Bu tür varyasyonlar var.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU