Japonya Başbakanı Şinzo Abe'den ikinci dalga uyarısı

Koronavirüste ikinci dalga tehlikesine dikkat çeken Japonya Başbakanı Abe, Kovid-19'un sıcak yaz aylarında etkisini yitireceği beklentisinin karşılıksız olduğunu söyledi

Japonya Başbakanı Abe'den ikinci dalga uyarısı / Fotoğraf: İHA

Son günlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısında yeniden artış gözlenen Japonya’da, Başbakan Şinzo Abe halkı ikinci dalga tehlikesine karşı uyardı. 

Japon medyasına konuşan Abe, yaz aylarında insanların tedbiri elden bırakmaması gerektiğini belirtti. 

Sıcakların virüsü zayıflatmadığına dikkat çeken Abe, Ortadoğu'daki aşırı sıcak ülkelerde dahi Kovid-19'un yayılışını sürdürmesini örnek gösterdi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ülkenin sağlık hizmeti ve test kapasitelerini artırarak ikinci dalga tehlikesine hazır olmanın önemine vurgu yapan Abe, salgın önleme tedbirleri uygulanmaya devam ederken kriterleri karşılayan ülkelere yönelik seyahat kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılacağını da bildirdi.

"Aşı çalışmaları sürüyor"

Aşı çalışmalarının Japonya’nın yanı sıra Birleşik Krallık ve ABD'de sürdüğünü ifade eden Başbakan Abe, süreç biter bitmez aşıya erişimin sağlanması için geliştiriciler ile temasların sürdüğünü ifade etti.

Toplam 940 kişi hayatını kaybetti

Dün başkent Tokyo'da 5 Mayıs'tan bu yana kaydedilen en yüksek sayı olan 47 vaka kayda geçmiş, Japonya’da genelinde ise toplam 75 yeni enfeksiyon doğrulanmıştı. 

Ülkede 712'si karantina gemisi Diamond Princess'in yolcu ve mürettebatından olmak üzere 18 bin 421 kişiye Kovid-19 bulaşmış, toplam 940 kişi ise hayatını kaybetmişti.

 

Independent Türkçe, Ajanslar
 

DAHA FAZLA HABER OKU