Galler'deki hayvanat bahçesinde yüzlerce hayvan fon yetersizliği nedeniyle öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya

İşletme sahipleri Tracy ve Dean Tweedy, "Muhtemelen bir haftalık paramız kaldı" diye uyardı

Ruanda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti gibi ülkelerde de kuyruksuz maymunlar koronavirüs bulaşma tehlikesi nedeniyle tecrit altına alınmıştı (AFP)

Galler'de bir hayvanat bahçesi kaynak eksikliği yüzünden açlık tehlikesi altındaki yüzlerce hayvanı öldürmek zorunda kalabileceğini söyledi.

Borth Vahşi Hayvan Krallığı'nın sahipleri Tracy ve Dean Tweedy koronavirüs tecridi sırasında sadece bir hafta yetecek paraları kalmasından endişe duyuyor.

Hayvanat bahçesinin yayımladığı videonun altyazısında, "Borth Vahşi Hayvan Krallığı'nda finansal açıdan işlerin kötü göründüğünü söylemekten üzüntü duyuyorum" ifadeleri yer alıyor.

Muhtemelen bir haftalık paramız kaldı, sonrasında hayvanlarımızın bazılarını sahiplendirmeye bakmaya başlamak ya da yuva bulamadığımız hayvanları son çare olarak öldürmek durumunda kalacağız.

“Uzun ve sakin kış sezonunun" ardından zaten zorluk çeken hayvanat bahçesi hükümetin özel olarak hayvanat bahçelerine ayırdığı fonun sadece İngiltere'deki işletmelere verileceği ortaya çıktıktan sonra sorunun büyüdüğünü söyledi.

Çift, “Şimdi her zamankinden daha fazla yardıma ihtiyacımız var. Her şeye rağmen her zamanki gibi pes etmemeye kararlıyız" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ceredigion'daki hayvanat bahçesine, bir hayvanın kaçması halinde yeterli sayıda eğitimli keskin nişancısı bulunmadığı için Ocak'ta kapanma talimatı verilmişti. Şubat'ta hayvanat bahçesinin tekrar açılmasına izin verildi.

300'den fazla hayvan barındıran hayvanat bahçesi daha önce de bir vaşağın "korkunç derecede hatalı bir muameleyle" kazara boğulmasının ve bundan sadece birkaç gün sonra ikinci bir vaşağın kaçmasının ardından vurularak öldürülmesinden sonra kapatma çağrılarıyla karşılaşmıştı.

Hayvanat bahçesini eleştirenler işletmeyi "hobi hayvanat bahçesi" diye damgalayarak Birleşik Krallık'taki (BK) bazı hayvanat bahçelerinde iyi niyetli fakat vasıfsız sahiplerin hayvanlara düzgün bakamadığına yönelik endişeleri açıklığa kavuşturmuştu.

Tweedy çifti daha önce hayvanat bahçesinin hobi olduğunu reddetmiş, 2016'da işletmeyi devraldıklarında hayvanat bahçesinin "çok kötü durumda" olduğunda ve iyileştirmelerde bulunduklarında ısrar etmişti.

İşletme sahipleri, “Bu yeri para kazanmak için değil, hayvanları sevdiğimiz ve bu güzel konumdaki yerin ciddi alaka ve sevgiye ihtiyaç duyduğunu fark ettiğimiz için satın aldık" dedi.

Hayvanların çoğu hayvan ticaretinden kurtarıldı. Birçoğu da sahiplerinin daha fazla bakamadığı egzotik hayvanlar.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU