ABD'de yayılmaya başlayan ölümcül bir virüs tüm tavşanları yok edebilir

Tavşan Hemorajik Hastalığı virüsü tip 2 yabani ve evcil tavşanlar için ölümcül. Ancak insanları veya tavşan dışındaki evcil hayvanları etkilemiyor

RHDV2 olarak da bilinen virüs ilk kez 2010'da Fransa'da tespit edilmişti (Pixabay)

Epey bulaşıcı ve ölümcül bir virüs ABD’de yayılıyor ve tavşanları tehdit ediyor.

Tavşan Hemorajik Hastalığı virüsü tip 2, yabani ve evcil tavşanlar için ölümcül. Ancak ABD Balık ve Yaban Hayatı Kurumu’na (USFW) göre insanları veya tavşan dışındaki evcil hayvanları etkilemiyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Enfekte tavşanlar hiçbir belirti göstermeden aniden ölebiliyor. Yahut ateş, şişkinlik, iç kanama ve karaciğer yetmezliğinden mustarip olabiliyor.

Hastalık koronavirüsle bağlantılı değil ve yalnızca tavşanlar, yabani tavşanlar veya tavşanın dağlarda yaşayan küçük kuzeni pikalar arasında yayılıyor. 

Hastalık Batı eyaletlerindeki tavşanlarda tespit edildi ama hızla yayıldı. Ve eğer kontrol altına alınmazsa yabani tavşan popülasyonlarını yok edebilir.

Kaliforniya Balık ve Yaban Hayatı Departmanı’ndan üst düzey yaban hayatı veterineri Associated Press’e şunları söyledi:

Ne yazık ki gıda için tavşanlara bağımlı türlerde de hastalığın etkilerini görebiliriz. Çünkü tavşanlar, birçok yırtıcının ortak av türü.

USWF, hasta veya ölü tavşanlara rastlayan kişilerden bunu bildirmelerini ama çok dirençli olarak nitelenen virüsün yayılımını en aza indirmek için cesetlere dokunmamaya özen göstermelerini istedi. Ayrıca avcılar da önlem almaya teşvik edildi.

Ajanslardan da yararlanılmıştır

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/environment

Independent Türkçe için çeviren: Çağla Üren
 

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU