Mobius Capital Partners Kurucusu Mark Mobius: Türkiye toparlanma sürecine girecek

Uluslararası İş Birliği Platformu’nun organize ettiği webinarın konuğu olan dünyanın tanınmış yatırım gurularından Mark Mobius, "Ödemeler dengesi ve Türk lirası konularında sıkıntılar, aşılamayacak şeyler değil" ifadesini kullandı

Mark Mobius, küresel ekonominin toparlanması için yıl sonunu işaret etti / Fotoğraf: AA

Dünyanın önde gelen yatırım şirketlerinden Mobius Capital Partners’ın kurucusu Mark Mobius, Uluslararası İş Birliği Platformu’nun (UİP) organize ettiği webinarda Kovid 19’un dünya ekonomileri ve Türkiye üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

"Ödemeler dengesi ve Türk Lirası konularında sıkıntılar, aşılamayacak şeyler değil"

Salgının neden olduğu krizin en zorlu bölümünün atlatılmış olabileceğini savunan Mobius, “Türkiye’de bundan sonra toparlanmaya başlayacaktır. Türkiye’nin dünya çapında bir ticaret merkezi olduğunu, dünyanın her yeriyle ticaret yaptığını, önemli bir ekonomi olduğunu da unutmamak gerek. Evet, ödemeler dengesi ve Türk lirası konularında sıkıntılar var, ama bunlar aşılamayacak şeyler değil. Türk insanı çok çalışkan. İnanıyorum ki, yatırımcıların ve halkın doğru yaklaşımı sayesinde bu sorunların üstesinden gelinecek ve ülke toparlanacak” ifadelerini kullandı.

"Türkiye, tıbbî ekipman pazarında Çin'i ikame edebilir"

Türk lirasındaki değer kaybının ihracat özelinde fırsata çevrilebileceğine vurgu yapan Mark Mobius, Türkiye'nin özellikle tıbbi ekipman alanındaki başarısına değindi:

Türk lirası, Amerikan doları ve diğer para birimleri karşısında oldukça ucuzlamış durumda. Dolayısıyla Türkiye, Avrupa ve diğer ülkelere ihracatını arttırabilir. Diğer yandan, üretim Çin’den başka ülkelere doğru kaymaya başladı. Türkiye de o ülkelerden biri. Bazı şirketler, Çin’e uygulanan gümrük vergilerinden ve ülkede maliyetlerin yükselmesinden kaynaklanan tedarik sıkıntıları yaşıyor. Türkiye bu noktada bir çözüm olabilir. Diğer yandan salgınla birlikte özellikle tıbbi ekipman konusunda bir pazar oluştu. Türkiye bu pazarda Çin’i ikame edebilir.

Cengiz Özgencil ve Mark Mobius- Independent Türkçe.jpeg
Cengiz Özgencil ve Mark Mobius / Fotoğraf: Independent Türkçe

 

"Bence yıl sonu itibarıyla ciddi bir toparlanma olacak"

Salgının dünya ekonomileri üzerindeki olumsuz etkileri ile ilgili karamsar olmadığını da belirten Mark Mobius, "Bence yıl sonu itibarıyla ciddi bir toparlanma olacak, çünkü hükümetler ekonominin kepenklerini kapalı tutmaya devam edemeyeceklerini anladılar. Ekonomiye istediğiniz kadar para akıtın, insanlar harcama yapmazsa toparlanma olmaz" dedi.

Ekonomide çarkların dönmesi için bireylerin çalışmalarının ve dışarı çıkıp harcama yapmaları gerektiğini belirten Mobius, aşı karnesini andıran bir sertifikası ile kişilerin dışarıya çıkıp, alışverişe, işe gidebileceklerini söyledi.

Küresel ekonomiye ilişkin öngörüde de bulunan Mobius Capital Partners’ın kurucusu Mobius, "Bence yıl sonu itibarıyla ciddi bir toparlanma olacak" ifadesini kullandı.

"Teknolojiye ayak uyduramayan yok olacak"

Salgın sürecinde insanların evlerinden iş yapma alışkanlığı kazandığını ve bunun da teknoloji sayesinde gerçekleştiğini vurgulayan Mark Mobius, teknolojiye ayak uyduramayan şirketlerin ise mevcudiyelerini sürdüremeyeceğini savundu:

Teknoloji şüphesiz ki hayatımızı, üretkenliğimizi sürekli iyileştiriyor, ürün ve hizmetlerin fiyatlarının düşmesini sağlıyor. Dolayısıyla hayatımızı muazzam şekilde etkilediği bir gerçek. Son dönemde iletişimin yaygınlaşması, yüksek hızlı haberleşme, internet ve şu an kullandığımız video konferans uygulaması gibi araçlar teknolojiye ivme kazandırmış durumda. 10-15 yıl öncesine kadar bunları yapamıyorduk. Yapabilsek bile şimdiki gibi ücretsiz ya da düşük maliyetli değildi. Tüm bu değişim, ülkeler ve bilhassa da şirketler nezdinde inanılmaz bir etkiye sahip. Teknolojiye ayak uyduramayan şirketler havlu atmak zorunda kalacak.

 

Independent Türkçe

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU