4 saatlik izinde adasına koştu, ağaçlarıyla hasret giderip Tunceli Valisi'ne mesaj gönderdi

65 yaş üstü sokağa çıkma kısıtlamasının 4 saatliğine esnetilmesiyle adasına giden Ziya Abay, “Bu hastalık geçerse gelip huzurlu adamda çalışacağım" dedi

Kolaj: Independent Türkçe

Tunceli ile Elazığ arasında Keban Baraj Gölü havzasının ortasında bulunan adaya 15 yılda diktiği 4 bin fidan ile renk veren 81 yaşındaki Ziya Abay, koronavirüs tedbirleri kapsamında bugün verilen 4 saatlik iznini yaklaşık 2 aydır özlemini duyduğu adasına giderek geçirdi.

Eskişehir'de eşini kaybettikten sonra memleketi Tunceli'nin Pertek ilçesine dönen 81 yaşındaki Ziya Abay, Tunceli ile Elazığ arasındaki Keban Baraj Gölü havzasında kalan bir adayı keşfederek kendini buraya adadı.

AW012468_19.jpg
Fotoğraf: İHA


Yerleştiği adaya 4 bin fidan diken, yaptığı sulama havuzu ile onları büyütüp adayı ayrı bir görüntüye kavuşturan Abay, koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü kısıtlamasına takıldığı için ilçedeki evine dönmek zorunda kaldı.

AW012468_20 (1).jpg
Fotoğraf: İHA


Koronavirüs tedbirlerinin esnekleştirilmesi ile bugün 11.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkan Ziya Abay, 4 saatlik izninde ismini ‘Huzur’ koyduğu adasına koştu. Abay, ilkbaharda yeşile bürünen adada "Sevgilim, çocuklarım" dediği ağaçlarının arasında gezip, onlarla konuşarak vakit geçirdi.

AW012468_21.jpg
Fotoğraf: İHA


"Ağaçlarım benim sevgilim ve çocuklarım"

4 saat de olsa gelip burada ağaçlarını gördüğünü ifade eden Ziya Abay şunları söyledi:

Çok mutluyum. Ben onlara hizmet edeceğim, onlar da bana hizmet edecekler. Bunlar benim sevgilim ve çocuklarımdır. 4 bin tane ağacım var. Bunlar benim hep evlatlarımdır. Ben bunlara candan bakacağım, onlar da bana bakacak. 4 saat bir izin geldi. Ben de hemen adaya geldim ağaçlarımla ilgileniyorum, çok mutluyum. Bu hastalık geçerse de daha da ilgileneceğim. 2 ay adaya gelmedim. Çok özledim onları, şimdi geldim, 4 saat de olsa onları gördüm.

AW012468_04.jpg
Fotoğraf: İHA


Valiye mesaj: Ekiplerini yollarsa çok mutlu olurum

Ziya Abay, "Herkes gelsin huzurunu burada alsın. Tunceli Valimiz Tuncay Sonel benimle çok ilgileniyor, kendi ekiplerinden birilerini bu ağaçları budamak için yollarlarsa çok mutlu olurum. Bu hastalık geçerse gelip huzurlu adamda çalışacağım" ifadelerini kullandı.

Anneler Günü olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da mesaj gönderen Ziya Abay, "Annesinin ayaklarını öpüyorum. İyi bir evlat kazanmış, onun için çok mutluyum" dedi.

 

İHA

DAHA FAZLA HABER OKU