Fitch Solutions: Türkiye 2020’de yüzde 3,4 daralarak resesyona girecek

Fitch Solutions tarafından düzenlenen webinarda konuşan Kıdemli Ülke Riski Analisti Michael Langham, Türkiye için yıl sonunda resesyon öngördüklerini ancak gelecek yıllarda ılımlı toparlanmanın olabileceğini ifade etti

Fotoğraf: AA

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in iştiraki Fitch Solutions, koronavirüs salgını devam ederken Türkiye'nin makroekonomik görünümün tartışıldığı bir webinar düzenledi. 

Webinar’da konuşan Fitch Solutions Kıdemli Ülke Riski Analisti Michael Langham, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 3,4 daralarak resesyona gireceğini ve önümüzdeki yıllarda ılımlı toparlamalar yaşayacağı görüşünde olduklarını bildirdi. 

Langham, Türkiye'nin olgunlaşmış bir ödemeler dengesi krizinden kaçınacağını, dışarıdan swap hatlarının biraz desteği ile sorunların üstesinden geleceğini öngördüklerini belirtti.

Türkiye'nin atacağı adımlar arasında ithalat için iç talebin keskin şekilde bastırılması ve sermaye çıkışlarına ilişkin daha sıkı kontrolller uygulanmasını da içerebileceğini ifade eden Langham, yılın ikinci yarısında global ekonomide kademeli bir toparlanma olacağını ve Türk hükümeti ve bankacılık sektörü üzerinde finansman baskılarının hafifleyeceğini öngördüklerini de anlattı.

İthalat talebindeki keskin düşüş nedeniyle Türkiye'nin cari işlemler fazlası verdiğini de belirten Langham’a göre çöken petrol fiyatları ve düşük iç talebe bağlı olarak Türkiye, 2020'de enerji ithalatından 8-10 milyar dolar tasarruf sağlayabilir. Bununla birlikte enerji harcamalarından elde edilen tasarruf, turizm sektöründeki kayıplarla dengelenebilir. 

Michael Langham, "Büyüme için daha bastırılmış görünüm öngörümüze bağlı olarak Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda küçük cari açıklar vereceğini öngörüyoruz" dedi.


Foreks Haber

DAHA FAZLA HABER OKU