Rusya'dan Hafter açıklaması: Kendisini devlet başkanı ilan etmesini onaylamıyoruz

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Hafter’in kendisini Libya devlet başkanı ilan etmesine ilişkin, “Bu oluşan duruma çözüm getirecek istikrarlı uzlaşmanın sağlanmasına yardımcı oluyor” dedi

Fotoğraf: AP

Rusya, Libya'da Tobruk merkezli güçlerin lideri Halife Hafter’in kendisini devlet başkanı ilan etmesini onaylamadıklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS Dışişleri Bakanları Konseyinin video konferans yoluyla gerçekleştirilen gayriresmi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Libya’daki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hafter'in kendisini devlet başkanı ilan etmesine ilişkin konuşan Lavrov, "Rusya bunu onaylamıyor. Libya'nın çözüm sürecindeki mevcut kriz, tek taraflı kararların alınması için gerekçe değil” dedi.

Lavrov, "Ne Fayiz Serrac’ın Hafter ile konuşmak istemediği yönündeki açıklamalarını ne de Hafter’in tek başına Libya halkının hayatını belirleme kararını onaylıyoruz. Ne o ne de bu, oluşan duruma çözüm getirecek istikrarlı uzlaşmanın sağlanmasına yardımcı oluyor." ifadesini kullandı.

Libya’da tarafların kendi başlarına ortak çözüme varması gerektiğini vurgulayan Lavrov, taraflarla temasları sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Hafter kendisini tek taraflı "devlet başkanı" ilan etmişti

Halife Hafter, dün akşam yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde imzalanan "Suheyrat Anlaşması'nın hükmünü yitirdiğini ve ülkenin başına geçtiğini" ilan etmişti.

Hafter, liderliğini yaptığı Libya Ulusal Ordusu güçlerinin tüm ülkeyi kontrol altına alacağını söyledi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU