Londra’da yeni doğan bebek "en genç koronavirüs vakası" oldu

Doktorlar bebeğin virüsü doğum sırasında mı yoksa rahim yoluyla mı kaptığını anlamaya çalışıyor

(Pikrepo)

Birleşik Krallık’ta yeni doğan bir bebeğin koronavirüs testi pozitif çıkan en genç vaka olduğu iddia ediliyor.

Bebeğin annesinin zatürre şüphesiyle günler önce hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Ancak test sonucu doğumdan sonra gelebildi.

Annenin durumunun bebeğinkinden daha kötü olduğu anlaşılınca ikili ayrı hastanelerde tedavi görmeye başladı.

Bebek, doğumun gerçekleştiği North Middlesex Hastanesi'nde tedavi edilirken, anne ise enfeksiyonda uzman bir hastaneye taşındı.

Daily Mail’in aktardığına göre annenin test sonucunun pozitif çıkmasından sonra bebek de doğumun hemen ardından teste tabi tutuldu.

Doktorlar bebeğin virüsü doğum sırasında mı yoksa rahim yoluyla mı kaptığını anlamaya çalışıyor.

“İki hastayla da temas eden personele kendilerini izole etmeleri tavsiye edildi” diyen bir kaynak, konuyla ilgili şöyle konuştu:

Sağlık yetkilileri hastaların durumunun ardındaki koşulları bir an önce tespit etmeye çalışıyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni koronavirüsün çocukları daha az etkilediği biliniyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre Çin’de bildirilen vakaların sadece yüzde 2,4’ü çouklardan oluşuyor. Bunlar arasında ağır hastalananların oranıysa yüzde 0,2. Ülkede Kovid-19 diye bilinen hastalık yüzünden ölen çocuk bildirilmedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Öte yandan yeni koronavirüs, yaş ölçeğinin öteki tarafında ne denli ölümcül olduğunu kanıtladı. DSÖ'ye göre 80 yaş üstü kişiler için ölüm oranı yüzde 21,9’u buluyor. 10 ila 39 yaşlarındaki kişilerdeki ölüm oranının da yaklaşık yüzde 0,2 olduğu düşünülüyor.

Kanada merkezli Global News'e konuşan McMaster Üniversitesi'ndeki Kanada Yaşlılık ve Bağışıklık Araştırma Kurulu'ndan Dawn Bowdish "Virüsün neden çocukları etkilemediği bir gizem. Bu olağandışı. Bu daha önce gördüğümüz bir şey değil ve nedenini bilmiyoruz" dedi.

Washington Post’un aktardığına göre bilim insanları şimdi bunun nedenini çözmeye çalışıyor. Cleveland Çocuk Kliniği’nden Pediatrist Frank Esper’e göre çocukların neden bu kadar az etkilendiğini anlamak, virüsün diğer yaş gruplarını nasıl ve neden hasta ettiğine ya da öldürdüğüne ışık tutabilir.

Independent Türkçe, Global News, Washington Post

DAHA FAZLA HABER OKU