İş Sanat nisan programı Tiflis Senfoni Orkestrası'yla başlıyor

İş Sanat Nisan ayını flüt sanatçısı Şefika Kutluer’in solist olarak yer aldığı Vakhtang Kakhidze’nin yönetimindeki Tiflis Senfoni Orkestrası'yla karşılıyor

(İş Sanat)

Nisan ayını Vakhtang Kakhidze’nin yönetimindeki Tiflis Senfoni Orkestrası'yla karşılayacak İş Sanat, müzikli çocuk oyunları Robot Pinokyo ve Fırtına, yerli projelerde Lahza ve Kenan Doğulu, Sait Faik ve Sabahattin Ali hikayelerinin seslendirileceği dinletilerle sanatseverlerle buluşacak.

Nisan ayının Parlayan Yıldızlar’ı Selin Özer ve Doğa Karahan ise Milli Reasürans Konser Salonu’nda resital verecek. Kibele Sanat Galerisi’ndeyse figüratif resmin önemli temsilcilerinden Nevhiz, “Varlığımın Garip Şarkısı” başlıklı retrospektif sergisiyle 12 Nisan’a kadar ziyaret edilebilir.

Sait Faik hikayeleriyle “Şehir Amber Kokacak”

 

Daha çok İstanbul’u ve şehir insanını acısıyla-sevinciyle etkileyici bir biçimde kaleme alan Sait Faik Abasıyanık, 5 hikayesiyle izleyicilerle buluşuyor. “Şehir Amber Kokacak” adlı dinletide yazarın “Müthiş Bir Tren”, “Havuz Başı”, “Balıkçısını Bulan Olta”, “Yüksekkaldırım”, “Serseri Çocuk ve Köpek” başlıklı hikayeleri eski bir radyo kayıt stüdyosunun canlandırıldığı bir sahne düzeniyle edebiyatseverleri nostaljik bir yolculuğa davet ediyor.

Atilla Birkiye’nin metinlerini hazırladığı, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı dinletinin müzik yönetmenliğini Serdar Yalçın üstleniyor.

Edebiyatla müziğin iç içe geçtiği dinletide eserleri kemanda Seda Subaşı, çelloda Şemsa İdil Ural yorumlarken; efektler Tuğrul Keskin, Vehbi Arslan ve Hasip Tuz’a ait. Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek’in seslendireceği Sait Faik hikaye dinletisi 6 Nisan Pazartesi günü 17.00’de ve 20.30’da iki ayrı gösterimle İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek.

Flüt sanatçısı Şefika Kutluer Tiflis Senfoni Orkestrası'yla aynı sahnede

Besteci ve orkestra şefi Vakhtang Kakhidze yönetimindeki Tiflis Senfoni Orkestrası, 7 Nisan Salı akşamı 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda flüt sanatçısı Şefika Kutluer'le birlikte Mozart’tan Tchaikovsky’e uzanan bir repertuvarla sahne alacak.

“Sihirli Flüt” olarak anılan flüt virtüöz Şefika Kutluer, UNICEF’in iyi niyet elçisi olarak çocuklar için dünya çapında birçok etkinliğe imza attı. İtalya Cumhurbaşkanı’ndan “İtalyan Devlet Nişanı”, “Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı”, “Kazakistan Devlet Kültür Nişanı” ve “Slovakya Cumhuriyeti Altın Devlet Şeref Madalyası”na layık görüldü.

Bugüne kadar 17 albüme imza atan Kutluer ayrıca Türk kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü”ne sahip.

1993'te Tiflis Senfoni Orkestrası’nın kurucusu olan şef Jansung Kakhidze’nin oğlu Vakhtang Kakhidze Tiflis’in en önemli sanatçılarının başında geliyor. Gürcistan Cumhuriyeti Yüksek Şeref ödülü sahibi Kakhidze, 2002'de beri Tiflis Senfoni Orkestrası’nın orkestra şefi ve sanat yönetmeni olarak sanat hayatına devam ediyor.

Kendi bestelerinin yanı sıra birçok eseri dünyanın çeşitli yerlerinde sahneye taşıyan Kakhidze, bestelediği film müziğiyle Gürcü Sineması Nato Akademi Ödülü’ne layık görüldü.

Pinokyo bu kez robot olarak sahnede

Müzik ve tiyatroyu aynı sahnede birleştiren İş Sanat’ın çocuk oyunlarında “Robot Pinokyo” var. Yekta Kopan’ın yeniden kaleme aldığı, Lerzan Pamir’in yönettiği oyunun dramaturjisini Mehmet Ergen, anlatıcılığını Aslı Tandoğan yaparken, Pinokyo karakterine Anıl Altınöz  hayat veriyor.

Oyunun müzikleri Tolga Çebi’ye, koreografisiyse Selçuk Boran’a ait. Robot Pinokyo’nun dekor ve ışık tasarımı Cem Yılmazer, kostümleriyse Gül Sağer imzası taşıyor. Pinokyo’nun günümüz koşullarına uyarlanmış versiyonunda kukla çocuğu yapan Gepetto Usta, Robot Pinokyo’ya yazılım yükleyen Bilgin karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Müzikal oyunda çocuklar iyiyi, kötüyü ve arkadaşlığı öğrenen Robot Pinokyo'nun eğlenceli büyüme macerasına tanık olacak. 4 yaş ve üzeri seyirciler için önerilen müzikli oyun 12 Nisan Pazar günü 15.00’te İş Kuleleri Salonu’nda sahnelenecek.

Kenan Doğulu & Lahza aynı sahnede

Cenk Erdoğan ve Mehmet İkiz’in ortak projesi “Lahza” Türkiye’nin en önemli besteci, söz yazarı ve şarkıcılarından Kenan Doğulu'yla buluşuyor.

İlk albümlerini yayımladıkları günden beri uluslararası birçok festival tarafından davet alan Lahza, doğaçlama temeline oturttukları müzikleri ve besteleriyle günümüz Türk caz müziğinin önde gelen figürlerinden. İkili 90’lardan bugüne sayısız hit bestelemiş sadece bir dönemin değil tüm pop müziğin önemli isimlerinden Kenan Doğulu'yla bir araya gelerek eşsiz bir geceye imza atacak.

Konser 15 Nisan'da 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek. 

Sabahattin Ali’nin hikayeleri İş Sanat’ta: “Bu Dünya Böyledir İşte!”

 

Sabahattin Ali kırsal kesim insanını, içinde bulunduğu durumu ironik ve yalın bir dille anlattığı 4 hikayesiyle İş Sanat’ta seyirciyle buluşuyor. “Bu Dünya Böyledir İşte!” adlı dinletide, Sabahattin Ali’nin “Katil Osman”, “Ayran” “Kafa Kâğıdı” ve “İki Kadın” adlı hikayeleri eski bir radyo kayıt stüdyosunun canlandırıldığı sahne düzeninde müzikle birlikte seslendiriliyor.

Atilla Birkiye’nin metinlerini hazırladığı, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı dinletinin müzik yönetmenliğini Serdar Yalçın üstleniyor. Edebiyatla müziğin iç içe geçtiği dinletide eserleri kemanda Seda Subaşı, çelloda Şemsa İdil Ural yorumlarken; efektler Tuğrul Karanfil ve Yiğit Çelik’e ait.

Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek’in seslendireceği Sabahattin Ali hikaye dinletisi, 19 Nisan Pazar günü 16.00’da ve 20 Nisan Pazartesi akşamı 20.30’da iki ayrı gösterimle İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek.

Beethoven ve Shakespeare’li bir çocuk oyunu: Fırtına

Klasik müzik ve tiyatroyu buluşturan “Fırtına” oyununda Geveze Piyanist ve arkadaşları Ludwig van Beethoven'ın 250’nci doğum yılını, bestecinin en sevdiği yazar W. Shakespeare ile kutluyor.

“Geveze Piyanist” Emir Gamsız ve Spolin-ist Öykü Tiyatrosu tarafından hazırlanan Ege Maltepe’nin yönettiği oyunun ilk bölümünde klasik müzik, “Geveze Piyanist” ve Ceyda Düvenci tarafından çocuklara eğlenceli bir şekilde anlatılırken, ikinci bölümdeyse William Shakespeare’in Fırtına adlı oyunu, Spolin-İst Öykü Tiyatrosu’nun oyuncuları tarafından sergilenecek. 6 yaş ve üzeri seyirciler için önerilen oyun 26 Nisan Pazar günü 15.00’te İş Kuleleri Salonu’nda sahnelenecek.

Nisan ayının Parlayan Yıldızları Selin Özer ve Doğa Karahan

Parlayan Yıldızlar serisi, nisanda Selin Özer (flüt) ve Doğa Karahan'la (keman) devam ediyor.

2003'te Ankara'da doğan Selin Özer, müzik eğitimine dedesi keman sanatçısı Arman Özarın'la başladı. 2009'da Bilkent Üniversitesi piyano dalında kabul edilen sanatçı, burada flüt öğretmeni Doç. Cem Önertürk'le tanıştı. 2016'da Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu flüt ana sanat dalına başlayan Özer, 2017'de Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde C. Stamitz Sol Majör Flüt Konçertosu’nu çocuk solist olarak seslendirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Bilkent Çocuk Senfoni Orkestrası ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası'yla konserler verdi. Miriam Gussek ve Ulrich Mertin’nin oda müziği, Prof. Anne Catherine Heinzman’nın flüt ustalık sınıflarına katıldı. 2019'da AIMS Müzik Akademisi’nin programında Prof. Claudia Stein'in sınıfına kabul edildi. Almanya, İspanya, Bulgaristan ve Türkiye’de pek çok konser verdi. Selin Özer,  eğitimini Doç. Cem Önertürk'le sürdürüyor.

2003'te Mersin’de doğan Doğa Karahan, 2011’de Lily Tchumburidze'yle Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın keman bölümüne yarı zamanlı olarak başladı. 2011'den beri konservatuvar bünyesinde birçok konserde yer aldı. 2014'te Dora Schwarzberg’in 2015'de Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Alexander Kagan’ın masterclass sınıflarına katıldı.

Mayıs 2015’te Antalya’da düzenlenen Harmony International Competition Festival’da kendi yaş grubunda birinci oldu.  2016 Şubat’ta Bilkent Keman Günleri’nde Cihat Aşkın, Lyutsia İbragimmova ve Bahar Kutay'la 2016 Mart’taysa Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Mikhail Gotsdiner'le çalıştı. Ağustos 2017’de Prof. Rudens Turku’nun, 2018 yazında da Louise Chisson’un masterclass sınıflarına katıldı. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nda çalmaya hak kazanan  Selin Özer, Lily Tchumburidze'yle keman eğitimine devam ediyor.

Parlayan Yıldızlar konseri, 27 Nisan Pazartesi akşamı 20.30’da Millî Reasürans Konser Salonu’nda gerçekleşecek.

Nevhiz’den  “Varlığımın Garip Şarkısı”

Resimleriyle yaşamın çok boyutluluğunu anlatan, figüratif resmin temsilcilerinden Nevhiz, “Varlığımın Garip Şarkısı” başlıklı retrospektif sergisiyle İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde ziyaretçileriyle buluşuyor. Nevhiz’in yarım asrı aşan sanat hayatına dair izler taşıyan sergi Kibele Sanat Galerisi’nde 12 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek. 

Yaşamı farklı açılardan ele alarak kendine özgü kurguladığı görsel diliyle bireyin ve toplumun içinden geçtiği evreleri tuvallerinde yansıtan sanatçı, yapıtlarında insanı dünyanın güncel sorunlarıyla buluşturan özgür bir yaklaşım sergiliyor.

Neşet Günal, Cemal Tollu ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan resim dersleri alan, 30 yaşında Paris’e eğitim almaya giderek dönemin usta ressamlarının çalışmalarını gözlemleme fırsatı bulan Nevhiz, “Sanat trajik, komik, umarsız, bir o kadar da umut verici, güzel ve çirkin olan yaşamdan doğuyor. Resim yaparak yaşamın çelişkilerine, çok boyutluluğuna, dinginliğine akıl erdirmeye çalışıyorum” diyor.

Sanat yaşamı boyunca yurt içi ve yurt dışında 27 kişisel, 115 karma sergiye imza atan Nevhiz, akademisyen kimliğiyle de geleceğin sanatçılarını yetiştirdi. 2003'te “Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü”ne, 2014'teyse “Tüyap Fuarı Onur Ödülü”ne layık görüldü.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU