Burdur'da bin 300 kişi ishal ve kusma şikayetiyle hastanelere başvurdu

Burdur Valisi: İçme suyundan kaynaklı olabileceğini düşündüğümüz bir salgın ile karşı karşıyayız

Bucak Devlet Hastanesi - Fotoğraf: AA

Burdur'un Bucak ilçesinde, içme suyu kaynaklı olduğu tahmin edilen salgın dolayısıyla bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısının bin 300'e ulaştığı, bunlardan 18'inin tedavi altında olduğu bildirildi.  

Burdur Valisi Hasan Şıldak Bucak Devlet Hastanesine bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle başvuranları ziyaret ederek sağlık durumları ile ilgili bilgi aldı. 

Ziyaret sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Şıldak hastanelere başvuranarın hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi.

Kaymakamlık, belediye ve İl Sağlık Müdürlüğü ile gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Vali Şıldak şöyle konuştu:

"İçme suyundan kaynaklı olabileceğini düşündüğümüz bir salgın olayı ile karşı karşıyayız. Daha çok Mehmet Akif, Fatih, Yeni, Barbaros ve Sanayi Mahalleleri olmak üzere beş mahallemizde yaşayan vatandaşlarımızı etkileyen bir enfeksiyon söz konusu."

 

 

"Kirlenmenin önlemini almış olduk"

Enfeksiyondan son durum itibarıyla bin 300 kişinin etkilendiğini aktaran Şıldak şu ifadeleri kullandı:

"Tedavileri yapılan hastalar taburcu edildi. 18 hastamız ise şu an yatırılarak tedavi altında ve bunların da tamamının durumunun iyi olduğunu belirtmek istiyorum. Aşırı yağışlardan kaynaklı yüzey sularının, suya ve sondaj suyuna karışmasından kaynaklı bir kirlenme olduğu, dün alınan su numunesi sonuçlarıyla ortaya konuldu. Bu durumdan üreyen bakterinin şebeke suyuna dahil olması ile bu olayın gerçekleştiğini düşünüyoruz. Bu tespiti yaptıktan sonra iki sondaj kuyusunun ilçeye su nakline ilişkin tedbirimizi aldık. Bunları devre dışı bıraktık. Böylelikle kirlenmenin önlemini almış olduk. Şu anda yeni hasta girişlerimiz azalmakla birlikte devam ediyor. Bunun belki bir miktar daha devamı beklenebilir ancak bir azalma söz konusu."

"Şebeke suyu kaynatılarak kullanılmalı"

Vali Şıldak şebeke suyunun kullanımı konusunda uyarılarda bulunarak şunları kaydetti: 

"Vatandaşlarımızı şebeke suyunun kullanımı konusunda 2 günlük süre içerisinde daha dikkatli davranmaya, bilhassa kullanacakları ve içecekleri suyu kaynattıktan sonra kullanmaya ve içmeye davet ediyoruz. Bunun uyarısını yapıyoruz. Aynı şekilde tuvalet ve el hijyenine dikkat edilmesi ve sokaklarda bulunan çeşmelerden de su içilmemesi konusunda uyarmak istiyoruz. Bütün rahatsızlanan vatandaşlarımıza geçmiş olsun temennisinde bulunuyor, acil şifalar diliyorum."

Burdur'un Bucak ilçesinde pazar gününden bu yana bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısı artmış, başvuruların artması üzerine içme suyundan numune alınarak incelemeye gönderilmişti.

DAHA FAZLA HABER OKU