Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Gökçek: Bizi terör listelerine koydular; mafyacılık mı yaptık, uyuşturucu mu sattık?

200 gün sürdürdüğü açlık grevi eylemini ölüm orucuna çeviren ve şu anda eyleminin 230'uncu gününde olan İbrahim Gökçek, Independent Türkçe'nin sorularını yanıtladı

Kolaj: Independent Türkçe

Grup Yorum, Türkiye'de protest müziğin en önde gelen gruplarından biri...

Geçmişte onbinlerce kişilik stadyum konserleri veren, ABD'nin işgal ettiği Irak'ın Felluce kentindeki direnişten, Türkiye'deki işçi direnişlerine, dünya devrim şarkılarından 19 Aralık 2000 yılındaki Hayata Dönüş operasyonlarında hayatını kaybedenlere kadar çok geniş bir skalada yaptığı şarkılarla isimlerini duyurdular.

Ancak şimdilerde, Grup Yorum'un üyeleri, yasadışı DHKP-C yöneticiliği yapmak ya da üyesi olmakla suçlanıyor. Hatta Grup Yorum'un altı üyesi, İçişleri Bakanlığı'nın 'aranan teröristler' listesinde yer alıyor. İhbar edenlere ise 300 bin lira para ödülü vaadediliyor. 

İstanbul Okmeydanı'ndaki İdil Kültür Merkezi'ne 26 Şubat 2019'daki operasyonda gözaltına alınıp, 2 Mart 2019'da tutuklanan isimlerden biri de Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek'ti.

Gökçek, tutuklandıktan sonra başladığı açlık grevini, 200'üncü gününde ölüm orucuna çevirdi. Şu anda, eyleminin 230'uncu gününde. 

Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Gökçek, avukatları aracılığıyla Independent Türkçe'nin sorularını yanıtladı:

- Açlık grevine başlarken talebiniz neydi? Hangi süreçten sonra ölüm orucuna karar verdiniz?

Ölüm orucu aklımda olan bir şeydi. Çünkü ağır, yıkıcı bir süreç yaşıyoruz. Bize 'Böyle sanat yapmayın, halk için, halktan yana sanat yapmayın, vazgeçin' deniyor. Bize dayatılan bu. Terör listelerine koydular. Yaptığımız hangi faaliyet terör faaliyeti? Bakın, daha yeni bir tiyatro oyununa gitti diye siyasi partilerin genel başkanlarını terörist ilan edecekler neredeyse.

Mafyacılık mı yaptık, uyuşturucu mu sattık. Yok. Halk için ücretsiz konserler verdik. Amerika'ya karşı şarkılar yaptık. Yoksulların, madencilerin, işçilerin sesi soluğu olduk. Bunun için terör listelerine konduk. Zırt pırt kültür merkezimiz basıldı. 200 gün boyunca, bırkaın 200 günü 3 yıldır kuşatma altındayız. Yapacak en son şeyi yapıyoruz şu anda. Bu büyük saldırıya karşı ben de büyük bir cevap vererek barikat olmaya çalışıyorum.

"Okul gibi değerlendirmeye çalışıyoruz"

- Sağlık durumunuz nasıl, kendinizi nasıl hissediyorsunuz? 

Sabah 7'de kalkıyorum. Kitap okuyorum. Havalandırmada biraz volta atıyorum kapılar açıldıktan sonra. Diğer arkadaşlarla beraber şiir, kitap okuyoruz. Üç kişi kalıyoruz bir hücrede. Şiir yazıyorum. Beste yapıyorum. Hapishanedeki diğer arkadaşlarla birlikte yaptığımız etkinliklere aynı şekilde devam ediyoruz. Birlikte şarkı söylemek gibi, gazetelerden haber paylaşmak gibi. Okul gibi değerlendirmeye çalışıyoruz. Konular belirleyip değerlendirmeler yapıyor, sohbetler ediyoruz. Her cuma direniş etkinliği yapıyoruz.

"Açlık grevi yaptığım için ceza verildi"

- Hapishanede günleriniz nasıl geçiyor?

Günleri üreterek, okuyarak geçirmeye çalışıyorum. Tecritin yaratmaya çalıştığı her türlü koşullara karşı mücadele ediyoruz. Açlık grevi yaptığım için 1 ay belirli haklardan yararlanmama cezası verildi. Hak gaspları her zamanki gibi devam ediyor. Tecrit etmek için sürekli bir bahaneyle soruşturma açılarak cezalar veriliyor. Mektup çizilmesi, gönderilmemesi, yok edilmesi, ziyaretçi yasağı gibi yasaklar.

"Zorla müdahale tehditiyle karşılaşmadım"

- Hapishane yönetiminde herhangi bir baskı görüyor musunuz? Yönetim, taleplerinizi karşılıyor mu? Zorla müdahaleyle ya da tehditiyle karşılaştınız mı? 

Hapishane idaresi tarafından bir zorla müdahale tehdidiyle karşılaşmadım şimdiye kadar. Gardiyan vasıtasıyla telkinler oldu, onlara cevabım ölüm orucunda olduğumu hatırlatmak oldu.

- Ne olursa ölüm orucunu sonuçlandırırsınız?

Taleplerimiz bellidir. Tahliye kararı çıksın. Kültür merkezimiz basılmasın. Konser yasaklarına son verilsin. Hakkımızda verilen cezalar düşürülsün. Yorum üyelerinin isimleri terör listelerinden çıkarılsın.

Üniversite öğrencisi Sibel Ünli'ye şiir

Cezaevindeki günlerinde şiir yazdığını, beste yaptığını anlatan Gökçek, ayrıca sosyal medya mesajlarında "Yemek kartımda sadece 1 TL kalmış, gidecek yerim yok, iş arıyorum" şeklinde tweetler atan ve intihar eden İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli  için yazdığı bir şiiri ve bestelediği bir türküyü de paylaştı:


Güzelsin Sibel
Kaşların kalem
Dişlerin inci inci
Yüreğin katmer

Sesini duydu dünya
Sesini duydu insan
Büyüyor şimdi öfke
Patlayacak yakında

Arabalar, kanallar
Yıkacağız başlarına
Katlanamaz asla
Halk bu yoksulluğa


Gökçek'in bestelediği türkünün sözleri ise şöyle:

Simidimiz iki lira
Vermiyorlar daha aşağa
Yoksulu fukarayı
Her gece yatağa
Aç mı aç
Sokuyorlar sokuyorlar

İşte bundan (gayrı bize) (2)
Devrim lazım (2)
Ekmek lazım (2)

Karakollar açıyorlar
Mahallede geziyorlar
Söyle neden yapıyorlar
Kuruyan etimizden
Korkuyorlar korkuyorlar

İşte bundan (gayrı bize) (2)
Devrim lazım (2)
Ekmek lazım (2)

Yediveren bu bolluğu
Cennet gibi alı moru
Anadolum canım benim
Satıyorlar satıyorlar

Üç tarafımızda deniz
Denizimiz denizimiz
Yüzünü hiç de görmeyiz
Balığı evimize
Koymuyorlar koymuyorlar

Yedi kıta kutuplarda
Gezegenin her taşında
Tüm yoksullara çağrımız
Cümle alem hepimize
Devrim lazım 
Devrim lazım

 

 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU