Almanya ve Tunus arasında Libya krizi çıktı

Tunus, Berlin'deki Libya Konferansı'na katılmayacağını açıkladı

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said uluslararası ilişkilerden yoksun olmakla eleştiriliyor / Fotoğraf: AFP

Tunus, Almanya'nın Cuma akşamı ilettiği geç gelen davet üzerine Libya konulu Berlin Konferansı'na katılmayı reddettiğini duyurdu.

Tunus Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Tunus; kendisine davetin geç gönderilmesi ve konferansın geçen Eylül ayından bu yana devam hazırlık aşamasındaki yokluğu sebebiyle, herhangi bir uluslararası çabada katılımcı ülkelerin ön saflarında yer alması konusundaki ısrarına ve Libya halkının çıkarlarını gözetmesine rağmen, bu konferansa katılmayacaktır”

Söz konusu açıklamada aynı zamanda Tunus’un ülkelerin iç işlerine karışmamaya ve tüm Libya taraflarına aynı mesafede durmaya kararlı olduğu vurgulandı. Bununla beraber, 2015'ten beri Libya halkına zarar veren dış müdahalelerden uzak ve Libyalıların özgür iradesiyle uyumlu siyasi bir çözüm bulmanın gerekli olduğu çağrısında bulunuldu. Tunus’un Libya'daki krizden en çok etkilenen ülkelerden biri olduğuna değinildi.

Kaosun faturası

Tunus'un ekonomisi, güvenliği ve istikrarına yansıyan Libya'daki kaos için son dokuz yıldır ödediği faturanın, diğer komşu ülkelerinkinden çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

The Independent’a açıklama yapan gazeteci Vefa Dease en yakın komşusu Libya’ya hesapsız kitapsız kapılarını açan ülkelerinin Libya konulu Berlin Konferansı’ndan dışlanışı hakkında Tunusluların genel hissiyatını özetledi.

Öyle ki, Dease, Tunus'un yanlış politikaları sebebiyle doğal olarak konferanstan dışlandığını vurguladı. Libya'da olup bitenlere dair net bir tutum takınmadığı ve devekuşu gibi kafasını kuma gömme politikası izlediği için Tunus’un varlığının görmezden gelindiğini ve bu konuda onunla etkileşime geçilmediğini belirtti. 

Büyük başarısızlık ve ekonomik zarar

Tunus İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Mustafa Abdulkebir ise Tunus'un Libya sorununun çözümü yolundaki siyasi ve diplomatik başarısızlığıyla beraber dışişleri bakanının yokluğu sebebiyle Berlin Konferansı’ndan dışlandığını belirtti. Zirâ eski Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi, üç sene boyuncu Libya dosyasını takip etmişti. Abdulkebir, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Kays Said’in uluslararası düzeyde ilişki ya da arkadaşlıkları bulunmadığı için Tunus’un bu toplantıdan mahrum kaldığını iddia etti.

Abdulkebir, şayet Berlin Konferansı’nda Libya krizine bir çözüm getirilirse Tunus’un yalnızca siyasi düzeyde değil, ayrıca hayati olan ekonomi düzeyinde de aynı şekilde dışlanacağının altını çizdi.

Resmi sessizlik ve partisel kınama

Dışişleri Bakanlığı açıklaması öncesinde, Tunus'un Berlin Büyükelçisi Ahmed Şefra, şu ifadelerde bulunmuştu:

“Tunus’un konferansa davet edilmemesi bizi oldukça şaşırttı. Berlin'le mükemmel bir ilişkiye sahip olması ve iki ülke arasında bir güven ilişkisinin bulunması, Tunus’un konferansa davet edilmemesinden duyulan şaşkınlığı arttırdı. Zirâ Tunus, 1965’da Almanya ile bağları kopmayan tek Arap ülkesiydi”

Birçok Tunus partisi de bu dışlanmayı Tunus diplomasisinin çıkardığı kötü performansın doğal bir yansıması olarak görüyor. Halk Hareketi Genel Başkanı Zuheyr el-Megzavi ise bu durumu Tunus hükümetinin Libya dosyasındaki rolünü gerektiği gibi oynamamasına bağlıyor.

Megzavi, “Libya krizinin çözümü yalnızca Tunus’tan geçiyor. Bu kriz yüzünden ağır bir bedel ödememize rağmen bugün bu konferansta biz yokuz” ifadelerini kullandı.

Tunus’u daha da şaşırtan ise Almanya’nın hem kendisiyle yakın olmayan hem de Libya’da olup bitenlerle uzaktan yakından alakası olmayan ülkelere konferans daveti göndermesiydi.  

Geç davetin arkasında diplomat krizi var

Gazeteci Mustafa Maşat, Birleşmiş Milletler'de (BM) çalışan, Tunus-Alman çifte vatandaşı olan ve Libya'ya yasadışı silah sevkiyatı konusunda uzman diplomat el-Munsif Kartas’ın bahar döneminde tutuklanmasının da bu dışlanmanın arka planında yer aldığını düşünüyor.

Zirâ Alman hükümeti ve BM, bu tutuklamayı “çok tehlikeli bir adım” olarak niteleyerek oldukça öfkelenmişti. Casusluk ve diğer tehlikeli suçlar sebebiyle tutuklanan Kartas, iki ay sonra serbest bırakılmış ve Almanya’ya gitmişti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Independent Türkçe için çeviren: Elif Turan

independentarabia.com/node/87566

DAHA FAZLA HABER OKU