CHP’li belediyeler turizmi masaya yatıracak

CHP’li belediyeler 19 Aralık’ta İstanbul’da turizm zirvesinde buluşacak. Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla düzenlenen toplantıda, belediyeler ve sektör temsilcileri, turizm potansiyelini büyütmek için neler yapılacağını konuşacak

Fotoğraf: AA

CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla "Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi" düzenleyecek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun düzenlediği basın toplantısı ile 19 Aralık’ta İstanbul’da yapılması planlanan zirve hakkında bilgi verdi.

Nitelikli turiste ihtiyaç var 

Turizmin Türkiye için önemli bir gelir kaynağı olduğunu vurgulayan Torun, şöyle konuştu:

Turizmde sorunlarımız var. Çok turist gelmesine, turist sayısının fazla olmasına rağmen, maalesef gelirlerimiz aynı oranda değil. Birçok ülkeyle kıyaslandığında turist sayısı ve elde edilen turizm gelirine bakıldığında ciddi fark var. Nitelikli turistin gelmesi, turizmde kazancımızı artırma, potansiyelimizi büyütme açısından neler yapabiliriz diye bir değerlendirme yapmak istiyoruz.

Üç etap olacak

Torun, Türkiye'deki turizm bölgelerinin iklim krizlerinden en az şekilde etkilenmesi konusunun da ele alınacağını aktardı. Zirvede, CHP’li belediyelerle Türkiye'nin önde gelen sektör temsilcilerinin buluşacağını aktaran Torun sözlerini şöyle sürdürdü:

Sektör temsilcileriyle belediye başkanlarımızı bir araya getirerek bunu karşılıklı faydaya nasıl dönüştürebiliriz ve turizm gelirlerimizi nasıl artırabilirizin çalışmalarını yapacağız. Burada üç etapta bir panel gerçekleşecek. İlk etapta büyükşehir belediye başkanlarımızla sektör temsilcilerini bir araya getireceğiz. En sonunda da il ve ilçe belde belediye başkanlarımızla değerlendirme yapacağız. Bugün birçok ilçemizin turizm potansiyeli bazı illerimizden hatta büyükşehirlerimizden bile fazla olanlar var. Bütün belediyelerimizi bu konunun içine alarak güzel bir çalışma gerçekleşecek.

Bir simitçilik yapmamışlardı

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Torun, ‘Ziraat Bankası'nın Simit Sarayı'nın yüzde 51 hissesini satın alacağı konuşuluyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

Bir simitçilik yapmamışlardı zaten. O firmanın sahipleri kim ona bakmak lazım. Burada amaç gerçekten bir sektörü, işletmeyi ekonomik olarak ayakta tutmak mı, yoksa birilerine kamu kaynaklarını peşkeş çekmek mi buna bakmak lazım. Türkiye birçok sektörde ciddi sorunlar yaşıyor. Birçok imalat sanayinde şu anda ciddi krizler var ama sadece bir kamu kaynağının bir firmaya bu şekilde tahsis edilmesini manidar buluyoruz. Ziraat Bankası bugün çiftçiyi yalnız bırakmışken, üreticiyi desteklemezken, Türkiye'de tarımsal üretim her geçen gün gerilerken bir simit firmasına böyle bir imkanı tanıması manidar. Tabii kendilerinin saray hastalığı olduğu için saray geçen her şeye destek oluyorlar.
 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU